7 najboljih načina kako se osloboditi buđi u domaćinstvu

Možete da odugovlačite sa nekim poslovima čišćenja, ali kada je reč o buđi, bolje je da se time pozabavite što pre. Buđ može izazvati zdravstvene probleme i uništiti sve na čemu raste. Spore buđi često lebde kroz vazduh, a kada se zalepe na vlažne površine i počnu da rastu, mogu postepeno uništavati tu površinu. Ključno je da se čišćenje obavi pre nego što do toga dođe.

Buđ proizvodi alergene koji mogu izazvati reakcije kod nekih ljudi, uključujući simptome slične alergijskoj kijavici. Čak i buđ tretirana hemikalijama ili biocidima može izazvati alergijske reakcije, tako da, pored ubijanja buđi, ona takođe mora biti uklonjena. Evo nekoliko saveta stručnjaka kako da se oslobodite buđi u svojoj kući i kako da sprečite njeno formiranje.

Gde je buđ najčešća?

Ukoliko dođe do prokišnjavanja krova ili curenja iz vodovodnih instalacija, poplave ili čak i prekomerna unutrašnja vlažnost bez adekvatne ventilacije, dalje mogu dovesti do problema sa buđi. Neadekvatno sanirana šteta od poplave i vode može izazvati rast buđi u roku od samo 24 sata.

Svako mesto koje ostaje vlažno i neprozračeno predstavlja potencijalnu zonu za formiranje buđi. “Svuda gde voda putuje” u strukturi je podložno buđi.

To uključuje područja u kojima su smeštene glavne vodovodne cevi, prostorije ispod podova sa odvodom, zidove između kupatila i spratova. Nepravilno zatvorene kade i loša konstrukcija mogu uzrokovati da voda prodre u pukotine i vremenom stvori velike probleme.

Mikoza je još jedan sloj gljivica koji se može formirati na vlažnim površinama. Mikoza obično raste u ravnom obliku i izgleda prašnjavo, bele ili sive boje. Buđ je tamnije boje, obično crne ili zelene, i prodire u površinu na kojoj raste. Možete primeniti iste korake čišćenja koje smo naveli u nastavku teksta kako biste se oslobodili buđi i mikoze.

Najpodložnija mesta za buđ:

  • Podrumi ili sutereni
  • Ispod sudopera u kuhinji i kupatilu
  • Ispod ili iza frižidera
  • Iza zidova koji sadrže vodovodne instalacije
  • Oko klima uređaja
  • Donje površine zidova ili oko prozorskih otvora
  • Ispod tepiha
Buđ na zidu
Buđ na zidu / foto: freepik.com

Da li očistiti ili baciti?

Ako je buđ na poroznoj površini, kao što su tepisi, plafonske ploče, gipsane ploče ili tapete, ti predmeti možda će morati da se bace, jer bi buđ mogla biti nemoguća za uklanjanje.

Buđ često raste na poleđini gipsanih ploča unutar zidnih šupljina pre nego što postane vidljiva na površini.

Kako da se sami rešite buđi

Evo nekoliko opcija za jednostavno uklanjanje površinske buđi:

Izbeljivač: Pomešajte 1 šolju izbeljivača sa dovoljno vode da dobijete 3,5 l Stavite rastvor u bocu sa raspršivačem ili ga nanesite sunđerom ili krpom. Nema potrebe za ispiranjem.

Boraks (natrijum borat): Pomešajte 1 šolju boraksa sa dovoljno vode da dobijete 3,5 l . Boraks ima manje jak miris i nije toliko korozivan kao izbeljivač. Nanesite rastvor na površinu i istrljajte četkom, bez ispiranja. Obrišite površinu suvom krpom.

Sirće: Koristite sirće bez razblaživanja u boci sa raspršivačem. Poprskajte zahvaćeno područje i obrišite.

Amonijak: Ovaj metod je pogodan za ubijanje buđi na glatkim, neporoznim površinama. Nikada ga ne koristite u kombinaciji sa izbeljivačem. Tretirajte područje rastvorom jednakih delova amonijaka i vode, ostavite 10 minuta i isperite vodom.

Vodonik-peroksid: Poprskajte nerazblaženi vodonik-peroksid na buđavu površinu i ostavite da deluje 10 minuta kako bi se buđ olabavila. Obrišite površinu i ne ispirajte.

Soda bikarbona: Pomešajte pola kašičice sode bikarbone u 3,5 l vode i istrljajte buđavu površinu, a zatim isperite vodom. Ovo je posebno korisno za ubijanje buđi na tapaciranim predmetima.

Ulje čajevca: Koristite 1 kašičicu ulja čajevca na šolju vode i poprskajte na površinu. Ostavite nekoliko minuta da deluje, a zatim obrišite.

Napomena: Kada čistite buđ, savetuje se da nosite gumene rukavice, zaštitne naočare i moguće N-95 respirator kako biste izbegli udisanje buđi. Takođe budite oprezni prilikom korišćenja izbeljivača ili biocida jer mogu izazvati ozbiljne reakcije kod nekih ljudi.

Kada pozvati stručnjaka za čišćenje buđi

Brisanje buđi u vlažnim oblastima uvek je dobra ideja, ali kako znati kada je vreme da angažujete profesionalca? Savetuje se da pozovete stručnjaka za sanaciju buđi ako je zahvaćeno područje veće od otprilike 1 m2.

Međutim, u zavisnosti od vašeg nivoa udobnosti, čak i deo od nekoliko decimetara može biti dovoljna da neko ko je osetljiv na buđ pozove profesionalce.

Testiranje na buđ

Hronični problemi sa alergijama ili mirisi buđi znači da je vreme da razmislite o sveobuhvatnijem tretmanu buđi. Počnite sa angažovanjem kompanije za testiranje buđi, koja će uzeti uzorke, poslati ih u laboratoriju i dobiti izveštaj o nivoima i vrstama buđi.

Kako se rešite ozbiljnog nakupljanja buđi

Za ozbiljno čišćenje buđi, neke kompanije koriste blagi pesticid na bazi biljaka, posebno ulje timijana, koje se često koristi u bolnicama. Profesionalci bi trebali pratiti smernice EPA.

Ako se pronađe buđ koja proizvodi toksine, poput Stachybotrys chartarum (crna buđ), uvek treba pozvati kompaniju za sanaciju buđi i ne pokušavajte da je očistite sami.

Crna buđ, koja može trajno oštetiti vaše zdravlje, često ima klizav, sjajan spoljašnji sloj, koji može imati zeleni odsjaj.

Stručnjaci se rešavaju crne buđi tako što zatvaraju prostor, koriste ventilatore velike snage i nose respiratore i biosigurnosna odela, obično dok stanovnici napuštaju prostor koji je zahvaćen. Kada birate kompaniju za rešavanje ovakvog problema proverite da li su licencirani i sertifikovani.

Crna buđ na zidu
Crna buđ na zidu / foto: freepik.com

Kako sprečiti buđ

Kontrolisanje vlage unutar doma ključno je za izbegavanje buđi. Preporučuje se da bar jednom godišnje uradite inspekciju krova, vodovoda, spoljnog odvodnjavanja i unutrašnje ventilacije. Proveravajte da li ima curenja ispod sudopera i u prostorima ispod podova. Uvek koristite ventilaciju u kupatilu kako biste uklonili kondenzaciju iz tuševa.

Izvor teksta: houzz.com