Drveni pod kao ključni element zelene gradnje, ekološke održivosti i energetske efikasnosti

Svet se duže vreme suočava sa izazovima vezanim za klimatske promene zbog kojih se usmerava sve veća pažnja stručne javnosti, pa i društva u celini na potrebu smanjenja emisije štetnih gasova u svim oblastima života i očuvanja životne sredine kao primarnog zadatka čovečanstva. Jedan od ključnih faktora smanjenja emisije štetnih gasova je zelena gradnja, odnosno izgradnja održivih i energetski efikasnih objekata.Zelena gradnja podrazumeva korišćenje ekoloških materijala i poslednjih godina je u ekspanziji. Podstiču se inovacije u gradjevinskoj industriji i grade objekti koji su u skladu sa principima ekološke održivosti i energetske efikasnosti koji su na velika vrata vratili drvene podove i klasični parket kao najbolji primer drvenog poda.

Ključni korak ka zelenoj gradnji je izbor materijala

Ekološki materijali su polazna osnova za ostvarivanje zelene gradnje. U poredjenju sa drugim materijalima drveni materijali imaju najniži stepen emisije štetnih gasova. Upotreba drvene stolarije i parketa kao najrasprostranjenijeg drvenog poda značajno doprinosi smanjenju emisije ugljenika i stvaranju zdravog životnog prostora.

Nije bez razloga u prošlosti parket bio znak prestiža. Ukoliko ga već imate u kući dovoljno je hoblovanje parketa da on zablista novim sjajem a Vaš dom dobije na kvalitetu. Kada se ispod parketa postave izolacioni materijali prirodnog sastava poput celuloze, staklene vune i konoplja postiže se visoka termoizolaciona sposobnost poda i lako održavaju željene temperature unutar objekta. Kada se uzmu u obzir sve prednosti parket je ekoliški najisplativije rešenje.

Reparacijom starog parketa do energetske efikasnosti

Ukoliko parket imate u domu i razmišljate o tome da ga zamenite nekog modernijom varijantom, dobro razmislite o tome, mnogo je jednostavnije da stari dobro očuvani parket reparirate i tako smanjite gubitak toplote i značajno podignete energetsku efikasnost. Reparacija parketa je osnovna prednost klasičnog parketa u odnosu na sve druge podne obloge. On se slaže od dašćica punog drveta i njihova reparacija ogleda se u skidanju površinskog sloja koji je istrošen.

Hoblovanje parketa za povrtak novog sjaja

Najčešći oblik reparacije je hoblovanje parketa. Hoblovanje parketa je brušenje površinskog sloja drveta sa nekoliko različitih granulacija šmirgle. Parket se može hoblovati više puta što značajno produžava njegov vek u odnosu na druge drvene podove. Od stepena oštećenja i debljine drveta zavisi koliko se puta može hoblovati parket. Kod klasičnog parketa su daščice debljine 21mm i u idealnim uslovima on se može hoblovati i do 7-8 puta, što znači da vek trajanja klasičnog parketa nema ograničenja. Hoblovanjem se parketu vraća onaj sjaj koji je imao kao nov.

Faze hoblovanja parketa

Hoblovanje parketa sastoji se od nekoliko faza. Prva faza hoblovanja je grubo šmirglanje parketa. U toj prvoj fazi se skidaju pohabani slojevi postojećeg parketa i omogućava se njegova dalja obrada. Hoblovanje parketa vrši se mašinom za hoblovanje na koju se montira sintetički jastučić ili mreža za hoblovanje. Posle grubog šmirglanja otvore se rupe i oštećenja u parketu koje treba zatvoriti. Rupe se zatvaraju fugovanjem koje se radi piljevinom koja otpada posle prve faze hoblovanja i masom za fugovanje.

Nakon procesa fugovanja parket postaje opet ravan koliko toliko, popune se sve rupe i oštećenja. Posle ove faze mora da se uskladi cela površina parketa i popune se preostale neravnine finim šmirglanjem. Završni kvalitet hoblovanja dobija se poliranjem koje predstavlja kvalitetnu završnu obradu. I na kraju dolazi lakiranje parketa. Izmedju svake faze mora da postoji odredjeni vremenski razmak kako bi se prethodna podloga dobro osušila i očistila od viška materijala i prašine.

Da li se isplati hoblovanje parketa?

Ukoliko je parket u Vašem domu rasušen, sa umerenim fizičkim oštećenjima, blago razdvojen i sa pohabanim lakom, reparacija je moguća i vrlo isplativa. Za kupovinu novog parketa treba izdvojiti veću sumu novca. Za metar kvadratni klasičnog parketa treba Vam oko 50e, tako da za ceo stan treba nekoliko hiljada eura.

Ukoliko se odlučite za hoblovanje starog parketa dobićete pod koji je po kvalitetu isti kao i taj novi parket a utrošićete mnogo manje para. Ako se desi da se usled kiše, poplave ili vlage podigne parket, ne treba to da doživite kao mnogo veliki problem. Vrlo je jednostavna zamena oštećenih daščica parketa novim. Kada se zamene dotrajale daščice onda se cela površina parketa hobluje i lakira.

Prilikom zamene oštećenih daščica novim jedini problem može da bude da se pronadju nove istih dimenzija pošto su se vremenom menjale standardne dimenzije daščica. Treba dobro da se raspitate pošto se neki parketari bave time da dašćice koje su mimo dimenzija prerade u dimenzije po Vašoj želji.