Drveni podovi bez mrlja: Tajne uspešnog čišćenja

Kada je reč o pojedinačnim zahtevima, možemo navesti primer drvenih podova. Za drvene podne obloge izuzetno su važni i prijatna klima u prostoru i odgovarajući stepen vlažnosti, a čiste se metenjem ili usisavanjem i vlažnom krpom, korišćenjem sredstva specijalizovanog za drvene podove.

Ako u stanu ili kancelariji imamo parket, nogare od nameštaja moramo obložiti filcom kako ga ne bismo oštetili prilikom njihovog pomeranja, pri čemu posebno treba da vodimo računa da ne vučemo nameštaj. Ukoliko je parket lakiran, povremeno treba da koristimo sredstvo sa lakom kojim se pod impregnira, odnosno kojim se lak osvežava i prekrivaju sitne ogrebotine. Ako parket ima uljanu zaštitu, periodično se koriste sredstva na bazi ulja kojima se ističe prirodan izgled drveta i povećava njegova otpornost na habanje, prljavštinu ili vlagu.

Izbor i upotreba sredstava za čišćenje

Kako je širok dijapazon izbora podnih obloga, koje se opet koriste spram namene prostora, sredstva moraju biti usklađena s njima. Ne može se isto sredstvo koristiti za kamen, keramiku, parket ili laminat, LVT ili industrijske podove. Na primer, podovi od drveta osetljiviji su na vodu i hemijske supstance.

Prilikom odabira sredstava vrlo je važan njihov sastav, što znači da se mora čitati deklaracija, pre svega s ciljem da se agresivnim sredstvom ne bi oštetio pod ili da kod onih koji čiste ili obitavaju u prostoru ne bi došlo do alergijske reakcije. Svakako je uvek bolje kada u sastavu ima više prirodnih sastojaka.

Takođe je važno da se koriste proverena sredstva, te tako nije loše potražiti preporuke na portalima ili u časopisima.

Štaviše, i proizvođači ili prodavci podnih obloga mogu sugerisati koja bi sredstva bila odgovarajuća za dati materijal ili pak uputiti koristan savet kako u vezi s tim koje sredstvo upotrebiti, tako i kako ga koristiti.

Pre primene određenog sredstva za čišćenje, uvek je važno da ga testiramo na nekoj manjoj površini i proverimo da li bi njegova upotreba bila bezbedna i efektna, odnosno uvidimo da li smo uspešno očistili površinu.

Ovim postupkom utvrđujemo da li su se uklonile nečistoće, da nije došlo do oštećenja ili nastanka fleka. Za hemijska sredstva koja se koriste izuzetno je važan kvalitet, pri čemu je bolje kupovati proizvode koju su provereni, koji su poznati i prepoznati na tržištu i iza kojih veliki broj zadovoljnih korisnika, pa čak i ako to ponekad znači veću cenu.

Bez obzira na sastav deterdženata za podove, njihov kvalitet, cenu i usklađenost s tipom podne obloge, izuzetno je bitno da ga pravilno koristimo. Dakle, pre upotrebe je neophodno pročitati uputstvo i striktno slediti smernice.

Većina ovih sredstava rastvara se u vodi u tačno određenoj srazmeri, dakle ne stavlja se direktno na podnu oblogu, pri čemu su nekad vrlo važne i krpe kojima se riba, odnosno sastav materijala. Svakako je važno i ne preterati u doziranju.

Sredstva za čišćenje i održavanje podnih obloga
Sredstva za čišćenje i održavanje podnih obloga / foto: Freepik.com

Korisni saveti za čišćenje podova

Iako su vrlo važni i aparati poput usisivača i paroperača, različite četke i alatke, uz neizostavna sredstva za čišćenje, postoje i neke cake koje nam mogu pomoći u svakodnevnom održavanju.

Kako bi nam pod prostora u kojem živimo i radimo bio uvek čist i kako se prljavština ne bi nagomilavala, jer što je više ima, čišćenje je teže i sporije, bitno je da podove redovno održavamo. Tako će se mrlje ne samo brže, već i lakše ukloniti. To znači da i ako je neki deo poda oštećen, da taj segment treba što pre sanirati i zameniti novim kako se problem ne bi povećao. Ukoliko je nega podova deo naše svakodnevice, uvek ćemo imati pod koji je funkcionalan i čist. U tome nam mogu pomoći i neka prirodna sredstva koja već imamo u domaćinstvu. Na primer, za uklanjanje pojedinih tvrdokornih mrlja od pomoći može biti kocka leda – stavi se na zamazano mesto, a kada se led otopi, mrlja se pažljivo sastruže. Pepeo možemo preliti vodom, u određenoj srazmeri, i nakon nekoliko sati tu vodu iskoristiti za čišćenje kamenog poda. Rastvor od vode i sirćeta može biti efektan pri čišćenju laminata, pri čemu je ovaj rastvor odličan i za mrlje od kamenca. Sok od limuna može biti koristan za mermerne ili keramičke pločice, kada se doda u prašak za čišćenje i napravi smesa, koja je posebno zahvalna za čišćenje fugni. Za fugne je korisna i pasta koja se pravi od vode, limunovog soka i sode bikarbone. Zanimljivo je da trag od cipela na drvenim podovima možemo otkloniti i običnom gumicom za brisanje ili pak tako što na dato mesto utrljamo orah. U svakom slučaju postoji pregršt recepata u kojima je detaljno opisan način primene prirodnih sredstava za negu podova.

Čišćenje vinil podova
Čišćenje poda/ Foto: freepik.com

Da pod traje i blista

Održavanje podova, njihova nega i čišćenje, izuzetno je važno jer se time produžava trajnost poda, njegov kvalitet, lepota i uopšte čini zdravija atmosfera, a ukoliko se slede smernice i primeni poneki trik, ono nije previše komplikovano. Štaviše, kontinuiranim i pravilnim održavanjem mogu se postići izuzetni efekti, dobiti pod koji je izuzetnih performansi, odnosno očuvati i negovati najbolja svojstva materijala. Naposletku produžen je vek trajanja naše podne obloge, koja istovremeno ispunjava sve funkcionalne i estetske kriterijume.