Hygiene Systems d.o.o. je kompanija koja posluje od 1998. godine. Nastala je od strane tima ljudi koji su uvideli veliki nedostatak na našem tržištu, a on se ogledao u nedostatku proizvoda za profesionalnu higijenu i održavanje prostora. U poslednjih nekoliko godina postali su zvanični distributeri vodećih svetskih kompanija, čiji se programi odnose na profesionalno održavanje higijene u viskoprometnim prostorima kojima su visok nivo higijene, usluge i kvalitet od presudnog značaja.
Zamenik direktora prodaje kompanije Hygiene Systems i brend menadžer za Electrolux Proffesional, Nebojša Petrović, koji ima više od 20 godina iskustva u industriji profesionalne higijene, je bio voljan da sa našim čitaocima podeli savete o održavanju visokog nivoa higijene u objektima različitih namena. Proces čišćenja i održavanja prostorija zapravo započinje od momenta izbora sredstava za čišćenje, shodno tome verujemo da će vam ovaj tekst pomoći prilikom sledeće kupovine.
Zašto je važno poznavati karakteristike ugrađene podne obloge i adekvatno je održavati? Koje su posledice ukoliko ne vodimo računa o podovima? Možete li navesti neki primer iz iskustva?
Svaka različita podna obloga izrađena je od drugačijeg materijala i ima svoje specifičnosti prilikom održavanja. Pravilnim postupcima zaštite, čišćenjem i negom produžićemo vek trajanja naših podova i imati lep estetski izgled. Ukoliko ne vodimo računa o pravilnom održavanju, imaćemo probleme sa podom koji mogu dovesti do velikih finansijskih troškova i na kraju do zamene poda, koji je uz pravilnu negu mogao još dugo da traje.
U mojoj dugoj praksi često viđam oštećenja prouzrokovano nestručnom primenom sredstava za čišćenje. Najčešće su u pitanju oštećenja nastala primenom kiseline na kamenim kalcitnim podovima kao što je mermer. Oštećenja su trajna i mogu se sanirati samo reparacijom što je zahtevan i skup proces.
Kako održavati parket u poslovnom prostoru? Koja sredstva preporučujete i kakva bi trebala biti dnevna, a kakva mesečna rutina održavanja?
Parket je vrlo zahtevan naročito u pogledu postupka čišćenja. Mi preporučujemo mop Twixter Ceran od specijalnog microfibera za suvo i svakodnevno čišćenje kao i mop Twixter White Magic za vlažno čišćenje sprej metodom. Vrhunske rezultate dobićete primenom sredstva Kiehl Parceto Clean. Najvažnije je da parket čistite sa što manje vode.
Na koji način se održavaju podovi u objektima koji moraju da poštuju HACCAP standarde?
Kada je u pitanju HCCP standard postoje definisane procedure koje su obuhvaćene planom čišćenja. Moraju se primeniti temeljna, povremena, dnevna čišćenje. Sredstva moraju biti sertifikovana za preradu hrane. Mi preporučujemo da se obratite kompaniji Hygiene Systems kako biste dobili stručne savete i najbolja rešenja.
Često nam pristižu pitanja vezana za održavanje mermera, da li je zaista problematično održavati mermerne podove?
Nije, ako znate kako. Istina je, kao što sam ranije naveo, lako je napraviti oštećenja na mermeru tako da je vrlo bitno poznavanje postupaka i sredstava koja su primenjiva na mermeru. Mermer je poželjno zaštiti kako bi dugo trajao i lako se održavao. Kod nas možete dobiti svu pomoć oko zaštite, nege i čišćenja vašeg mermera.
Na koji način se održavaju mermerni podovi u stambenim prostorima, a kako oni u komercijalnim? Koje su sličnosti, a koje razlike?
Nema razlike u pristupu i odabiru sredstava. Razlika je u postupku za veće komercijalne prostore jer treba koristiti mašinsko čišćenje.
Kada biramo povoljnija „no name“ sredstva za čišćenje da li zaista štedimo? Koja je razlika između takvih proizvoda i onih kvalitetnijih, skupljih? Šta u stvari plaćamo više?
Velika zabluda je da se niskobudžetnim sredstvima mogu postići uštede. Zapravo je suprotno.
Profesionalna sredstva su visokokoncentrovana i litar radnog rastvora je često desetinu puta jeftiniji od sredstava koja su spremna za upotrebu i koja vas privlače niskom cenom. Ovde neću govoriti o kvalitetu i rezultatu prilikom primene kao ni o ekološkom aspektu. Jednostavno, uvek koristite sertifikovana, profesionalna sredstva za čišćenje renomiranih proizvođača jer tako obezbeđujete vrhunsku negu i ekonomičnost.
Svi se često zapitamo kakvom vrstom „otrova“ čistimo naše prostore. Kako da prepoznamo i odaberemo sredstva koja nemaju štetan uticaj na zdravlje?
Odgovor je vrlo jednostavan. Birajte kvalitetne proizvode sa ekološkim sertifikatima. Današnji proizvođači imaju sve širi spektar ekoloških artikla koji će zadovoljiti većinu potreba.
Za objekte koji teže dobijanju nekih od sertifikata za održivost tipa LEED i BREEAM, koji su zahtevi u pogledu čišćenju podnih obloga, procesi i sredstva?
Pomenuti sertifikati se odnose na zgrade i regulišu kompletnu strukturu, materijale, energetiku, emisiju CO2 itd. Što se održavanja i čišćenja tiče obavezno je da se koriste sredstva sa odgovarajućim sertifikatima Eco Label, Nordic, Cradle to Cradle i sl.
Koja je to površina za koju je već preporučljivo angažovati tim za profesionalno mašinsko održavanje poda?
Na ovo pitanje odgovor se ne krije u vrsti površine već u postupku koji obavljate. Postupak temeljnog čišćenja i zaštite poda oslojavanjem najbolje je prepustiti profesionalcima.
Koje su mašine potrebne za čišćenje tekstilnih modularnih podova u hotelima?
Za tekstilne podne obloge najbolje je da koristite mašine za ekstrakciju.
Kod nas možete naći veliki izbor renomiranog danskog Brenda NILFISK. Naš specijalista će Vam pomoći prilikom odabira adekvatnog modela za vaše potrebe.
Sve je popularnija primena različitih površina od kamena u enterijeru, ponajviše kuhinji i kupatilima, prostorijama koje najčešće treba čistiti. Sa kojim sredstvima treba čistiti granit, mermer, kvarc?
Materijali koje ste naveli su iz porodice kamena ali nisu isti i nemaju iste karakteristike, te ni održavanje nije isto. Mermer nije kiselo i alkalno otporan, dok granit jeste. Kod granita ipak postoji veliki problemi jer je izuzetno tvrd da odbija vodu i treba ga čistiti specijalnim sredstvima i postupcima.
Kako bismo zadržali dugotrajnost industrijskih podova, koji su postupci adekvatnog čišćenja?
Primetili smo da se u industrijama često javljaju klijenti kada već naprave problem na podovima, vrlo često jer se niko time profesionalno ne bavi. To je velika greška jer izgled poda daje prvi utisak o kvalitetu proizvodnje uopšte i jako je bitan segment audita. Treba izabrati kvalitetne mašine, adekvatne filceve za temeljno i redovno čišćenje, kao i sredstva za mašinsko čišćenje.
Da li postoje razlike između održavanja epoksidnih, poliuretanskih i cementnih podova?
Sve tri vrste su jako zastupljene u industriji ali nisu sve istih karakteristika, te se mora napraviti razlika u pristupu, koji takođe zavisi i od vrste zaprljanja tj. od vrste industrijske proizvodnje. Savet od strane profesionalaca je neophodan.
Kako se organizuje i izvršava proces reparacije i čišćenja podne obloge u nekom industrijskom pogonu koje je optimizovano za proizvodnju 24/7? Zašto je važno da se ova vrsta održavanja izvede bez obzira na eventualni zastoj u proizvodnji?
Svaki tehnolog zna kako da u proizvodnji ovog tipa sprovede temeljna i rutinska čišćenja a da ne prekida proces proizvodnje.
Na osnovu vašeg iskustva, koji je najčešći problem održavanja podova u stambenim objektima i po kom pitanju vam se najviše obraćaju za pomoć?
Stambene zajednice se, vrlo često, odlučuju za izvođača i dobavljača na osnovu kriterijuma najniža cena. U tom slučaju se koriste “no name” sredstva, a osoblje koristi sredstva po svom izboru, tipa sonu kiselinu, što dovodi do oštećenja površina.
Koliko je automatizacija procesa čišćenja doprinela svojoj svrsi? Da li su mašine za pranje podova „pametne“ i u kom smislu?
„Roboti” su nešto što je budućnost. Trenutno svi proizvođači imaju svoje modele ali ima dosta problema u razvoju. Dok se vrhunski proizvođači trude da naprave savršen model, kineski proizvođači osvajaju tržište. Sa ovim modelima ima dosta problema. Iz mog ugla, treba sačekati veću serijsku proizvodnju renomiranih i odgovornih proizvođača. U svakom slučaju, robotika je budućnost.