
Podne obloge su u izolacionom pogledu vrlo važne, a njihov odabir često je određen upravo namenom prostora, bilo da je reč o stambenom, poslovnom ili javnom objektu. Kada govorimo o stambenim jedinicama, vrlo su važni zahtevi određenih prostorija, tj. da li je u pitanju spavaća ili dnevna soba, ili je reč o hodniku, kuhinji i sl. Kada prostor nije blagovremeno adekvatno izolovan, to se ipak može premostiti dodavanje dodatnih izolacionih slojeva i elemenata ili pak kompletne zvučne izolacije u sam pod, iako je uvek bolje da podna obloga već inicijalno ima određena izolaciona svojstva.
Prenos udarnih zvukova kroz konstrukciju najbolje je izbeći plivajućim podom, odnosno različitim toplotnim i zvučnim izolacionim materijalima, kao što su, na primer, oni na bazi pamuka ili epoksidne smole a koji se stavljaju u plivajuće podove sa cementnim estrihom. Zahvaljujući ovim elementima dobija se pod koji je otporan na sabijanja i generalno deformacije, a prodor buke se sprečava. Plivajući podovi su podesni jer podne obloge nemaju direktan kontakt sa samom konstrukcijom. Sloj se može postaviti i u međuspratnu konstrukciju u sloj betona, pa nakon toga ide parna brana, te sloj tečnog estriha koji se armira a potom tek završna podna obloga, laminat, pločice, parket ili neka druga.
Iako je efikasnija izolacija koja se ugrađuje u pod, postoje i specijalne toplotne i zvukoizolacione ploče i prostirke od elastičnih materijala koje se postavljaju ispod podne obloge, na primer ispod laminata, pločica ili drugih nekonstrukcionih elemenata poda, pri čemu konstrukcija ostaje netaknuta. One se polažu na betonsku ili neku drugu prethodno izolovanu podlogu, a ugrađuju se lepljenjem, mehaničkim pričvršćivanjem ili slobodnim polaganjem. Ovaj vid izolacije može biti trajan i privremen i uvek se naknadno može ugraditi. Može se ugraditi naknadno i u sam pod, ali je svakako važno i da pri izboru podne obloge biramo one koje su odlikovane zahvalnim akustičnim i termičkim svojstvima.
Odličan izbor jesu LVT podovi, koji se koriste kako u javnim tako i u privatnim prostorima. Ovaj pod je gladak i bezbedan, otporan, jednostavan za održavanje, mekan, topao, udoban, vodootporan, otporan na habanje, frekventnost i grebanje. LVT podovi se ugrađuju klik sistemom ili sistemom lepljenja, jednostavno i lako, ali je važno i kasnije pravilno održavanje. Zanimljivo je da vizuelno mogu oponašati druge materijale, kao što su kamen, beton, mermer. Odlični su i plutani podovi budući da pružaju vrhunsku toplotnu i zvučnu izolaciju, a samo kretanje čine udobnim i bezbednim. Pored brojnih drugih prednosti, važno je istaći da je pluta ekološka i da nudi visok stepen topline. Ne treba zaboraviti ni tepisone koji se posebno često koriste u kancelarijama i uopšte poslovnim prostorima ili hotelima, ali su podesni i za spavaće sobe.
Danas su naročito zahvalni modularni tepisoni koji se lako postavljaju i pružaju mogućnost kreiranja izgleda. Ekonomično, funkcionalno i estetski odlično rešenje jesu i laminati, koji sastavom i debljinom odgovaraju različitim mehaničkim pritiscima, a zadovoljavaju potrebne izolacione performanse.
Danas, dakle, postoji mnogo rešenja koja mogu pomoći prilikom redukovanja buke i rešiti probleme zvučne izolacije, pritom delujući i na toplotnu zaštitu. Međutim, važno je poznavati materijale i tehnike koji se nude na tržištu i uskladiti ih sa efektima koji se žele postići. Neka od rešenja bili bi višeslojni podovi sa specijalnim podlogama ili pak inovativni materijali kao što su termoizolacioni vinil, LVT, ali i parketi sa dodatnim slojevima za bolju zvučnu apsorpciju.
Tehnologije i materijali se konstantno unapređuju, tako da podovi s vremenom imaju sve bolje izolacione karakteristike.
Autor teksta: Sanja Dakić Đurić