Za ovaj broj časopisa „Podovi“ imali smo zadovoljstvo da razgovaramo sa Ksenijom Bajagić, kreativnom direktorkom Zabriskie enterijera. Zabriskie enterijeri su značajan deo renomirane Zabriskie arhitektonske kompanije, koja se ističe svojim inovativnim i estetski dopadljivim rešenjima u oblasti arhitekture i dizajna.
Kao stručnjak sa dugogodišnjim iskustvom, Ksenija Bajagić nam otkriva kako se bira odgovarajuća podna obloga za svaki projekat, koje su najnovije inovacije u ovoj oblasti, te koji su trenutni trendovi u dizajnu podova. Razgovarali smo o tome kako se kombinuju estetika i funkcionalnost pri izboru materijala, koliko je važna održivost i ekološka svest u savremenom dizajnu enterijera, kao i o saradnji sa proizvođačima podnih obloga. Ksenija je sa nama podelila i svoja iskustva sa nedavnih projekata i otkrila koje su najpopularnije podne obloge među klijentima Zabriskie enterijera. Ovaj intervju pruža dublji uvid u kompleksan proces dizajniranja prostora i daje inspiraciju za sve one koji se bave uređenjem enterijera. Uživajte u razgovoru sa Ksenijom Bajagić i saznajte više o tajnama uspešnog dizajna podova.
Koji su ključni faktori koje uzimate u obzir kada birate podne obloge za određeni projekat?
Odabir pravog poda za određeni projekat uključuje višestruki proces donošenja odluka. Pre svega polazimo od pitanja: koja je namena prostora? Odgovor na ovo pitanje nam daje uvid u osnovne uslove koje moramo zadovoljiti, a to su: trajnost, bezbednost, održavanje, uticaj na korisnika, i određene specifične zahteve. Zatim, vizuelni efekat – tip materijala, njegova boja, tekstura i patern moraju biti usklađeni sa drugim elementima u prostoru kako bi dopunili ukupnu temu enterijera i doprineli potpunom utisku. Pitanje budžeta je takođe tema koju ne zaobilazimo.
Da li preferirate određene materijale za podne obloge u stambenim prostorima, a koje za poslovne prostore?
U tom smislu nismo isključivi, ali kada su ove dve tipologije u pitanju, na različite načine možemo vrednovati njihove kvalitete. Za stambene prostore gotovo uvek biramo prirodne materijale, kao što su drvo, kamen, beton, prirodni tekstili…
Ovi materijali su trajni, bezvremenski, mogu biti vrlo luksuzni ili sofisticirani, i dodati vrednost i najjednostavnijem dizajnu prostora samo svojom izvornom pojavnošću.
Koji su najnoviji materijali ili tehnologije u oblasti podova koje su Vam privukle pažnju?
Generalno, pažnju nam privlače materijali koji pomeraju granice u tehnološkom smislu – postizanje ogromnih razmera materijala i sl, estetskom – mogućnosti personalizacije dezena i paterna ili najrazličitijih prilagođavanja projektu, i ekološke – korišćenje recikliranih materijala koji smanjuju uticaj na životnu sredinu. Proizvode koji čine sinergiju svih ovih istupanja prepoznajemo i veoma cenimo.
Da li ste primetili neke nove trendove u dizajnu podnih obloga koji su Vam se dopali?
Tehnika teraco je u poslednjih nekoliko godina doživela svoju reinkarnaciju. Varijacije granulata koji može biti od recikliranog stakla, kamena, metalnih komadića i sl. u kombinaciji sa različitim vezivima mogu dati najrazličitije efekte, koje smatramo veoma zanimljivim.
Šta je Vaš izbor, parketi velikih formata ili klasični, ulje ili lak kao završna obrada?
I jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane, i mesto primene, ali svakako veliki format parketa i ulje kao završna obrada.
Kako različiti podni materijali utiču na akustiku i zvučnu izolaciju u prostoru?
Različiti podni materijali značajno utiču na akustiku i zvučnu izolaciju u prostoru. Izbor podnih obloga može uticati na to kako zvuk putuje, koliko se buke apsorbuje i ukupni akustički komfor. Poznato je da su tekstilni podovi i vinili bolji absorberi, za razliku od drveta čije su karakteristike u tom smislu ograničene, ili keramike gde je taj parametar minimalan.
Međutim, i u tim situacijama kada podna obloga nije najadekvatnija, uslove optimalnog akustičkog komfora je moguće postići i nadomestiti, zahvaljujući drugim rešenjima koje možemo primeniti.
Kako održivost i ekološki aspekt utiču na Vaš izbor podnih materijala?
Ekološki aspekt nam je veoma važan, ali još uvek na projektima nije na skali prioriteta koju zaslužuje.
Odabirom obnovljivih, reciklažnih i izdržljivih materijala sa niskim sadržajem VOC, zajedno sa podrškom ekološki prihvatljivim proizvodnim procesima, mi kao struka možemo mnogo da doprinesemo u edukaciji klijenata i podizanju kolektivne svesti o dobrobiti promena koje oblikuju našu budućnost.
Koji su trenutno najpopularniji materijali za podove među vašim klijentima?
Prirodno drvo, granitna keramika, vinilni podovi (LVT).
Koje su najčešće greške koje ljudi prave prilikom izbora i postavljanja podnih obloga?
Dovoljno je da se izuzme važnost jednog od faktora koje sam pomenula u odgovoru na 1. pitanje, i rezultat odabira se u eksploataciji može pokazati pogrešnim. U izvođenju prepoznajemo loše rezultate ukoliko podloga nije adekvatno pripremljena za postavku podne obloge, što znači da nisu sprovedeni svi koraci koje proizvođač preporučuje kako bi se postigao potpun kvalitet i estetika proizvoda.
Kako usklađujete izbor podnih obloga sa ostatkom enterijera, prvo birate pod ili enterijer?
Rad na svakom projektu započnemo procesom promišljanja, analiziranja, kreiranjem tzv. Look&feel boardova, koji nam pomažu da od samog početka sagledamo sve karakteristične segmente enterijera i osmislimo koncept. Na nekim projektima koncept može biti inicijalno inspirisan materijalima u enterijeru, ali je najčešće taj proces obrnut i materijale (pa i pod) prilagođavamo temi i krajnjem utisku koji želimo da postignemo.
Koliko često sarađujete sa proizvođačima podnih obloga i koliko Vam je važna ta saradnja i tehnička podrška?
Često sarađujemo sa proizvođačima, smatramo ih nekom vrstom partnera na projektima, od kojih kroz kontinuiranu saradnju dobijamo sve neophodne informacije, podršku u prevazilaženju različitih izazova, edukaciju i update po pitanju noviteta. Upravo to deljenje znanja pomaže nam da se na svakom projektu unapredimo i pomerimo granice.