Kada je pravo vreme za hoblovanje parketa?

Ukoliko posedujete podove od prirodnog drveta sigurno ste upoznati da je neophodno s vremena na vreme da se posvetite njihovom održavanju. Drugim rečima, neophodno je da se odradi hoblovanje parketa kako biste obnovili njihegov estetski izgled i produžili vek trajanja.

Ovaj proces se sastoji iz nekoliko koraka, a oni su brušenje, popravka oštećenja i nanošenje zaštitnog sloja poput laka, voska ili ulja. Neophodno je da hoblovanje radite na vreme i samo kada je to neophodno. Stoga, u nastavku teksta vam donosimo nekoliko saveta kako da prepoznate kada je pravo vreme za hoblovanje.

Parket
Parket u enterijeru trpezarije / foto: pexels.com

Kako prepoznati kada je pravo vreme za hoblovanje parketa?

  • Vidljive ogrebotine i udubljenja – Ukoliko na svojim drvenim podovima primetite dublje ogrebotine, pukotine ili udubljenja koja nije moguće sanirati običnim čišćenjem, to znači da je došlo do oštećenje zaštitnog sloja laka i da je neophodno da odradite hoblovanje.
  • Izbledeli i izlizani delovi – Kada uočite da su pojedini delovi na parketu izgubili boju i sjaj to takođe znači da je zaštitni sloj izlizan i da je neophodna njegova obnova dok nije došlo do nekih većih oštećenja.
  • Neravni podovi – Kako se radi o prirodnom materijalu nije neobično da dođe do određenih deformiteta drveta usled promena u vlažnosti i temperature u prostoriji. Ukoliko uočite da je parket postao neravan sa nekim delovima koji su podignuti ili spušteni pravo je vreme da uradite hoblovanje.
  • Pojava fleka ili neprijatnih mirisa – Usled nepravilnog održavanja može doći do pojave buđi ili fleka na drvenom parketu, a to je neretko propraćeno i neprijatnim mirisima. Ovaj problem nastaje usled oštećenja sloja laka ispod kog je ušla vlaga. Problem se uspešno rešava hoblovanjem, ali je neophodno da reagujete na vreme da se oštećenje ne bi proširilo i nanelo dodatnu štetu.
  • Problemi sa zaštitnim slojem – Pojave poput ljuštenja zaštitnog sloja ćete lako uočiti na svojim drvenim parketima. Ukoliko želite da vaši podovi ponovo budu glatki i sjajni vreme je za hoblovanje.
  • Škripa prilikom hodanja ili se pomeranje – Sigurno vam je poznat neprijatan zvuk škripanja poda prilikom hodanja, a to je siguran znak da su se daske olabavile ili oštetile. Čim primetite ovu pojavu vreme je za akciju, pod je neophodno obnoviti i učiniti ponovo stabilnim.

Da li je uvek moguće uraditi hoblovanje parketa?

Hoblovanje koliko god bilo efikasan način obnove vašeg drvenog parketa, nije uvek moguće obaviti ovaj remont. Naime, drvo ima određen broj puta koliko može da se bruši. Ukoliko je parket previše puta hoblovan moguće je da je došlo do istanjenja daski i da nije moguće obaviti dodatno brušenje.

Naravno, ni sve pukotine na parketu nisu obnovljive, ukoliko su previše duboke i široke neće biti moguće odraditi obnovu i moraćete da zamenite te delove poda. Naravno, procenu da li je parket pogodan za hoblovanje ili ne najbolje će odrediti stručnjak koji će utvrditi pravo stanje poda.

Koliko često treba hoblovati parket?

Ne postoji optimalno vreme za hoblovanje parketa. Koliko često će vaš pod zahtevati hoblovanje zavisi od raznih faktora poput kvaliteta drveta, vrste zaštitnog sloja kao i intenziteta korišćenja prostora gde se nalazi. Preporučeno vreme obnove je na svakih 5 do 7 godina, naravno i to zavisi od toga koliko je prostor korišćen.

Kako produžiti interval između hoblovanja?

Pravilnim održavanjem drvenih parketa značajno možete produžiti vreme između dva hoblovanja. Često čišćenje i korišćenje zaštitnih podmetača ispod nameštaja može sprečiti oštećenja. Takođe, možete s vremena na vreme da obnovite zaštitni sloj laka ili voska. Ali pre svega pokušajte da parket bude što manje izložen drastičnim temperaturnim razlikama i vlazi jer to može dovesti do njegovog deformisanja.

Lakiranje parketa četkom
Lakiranje parketa / foto: freepik.com

Koje je najbolje godišnje doba za hoblovanje parketa?

Hoblovanje možete raditi tokom cele godine, ali ako nas pitate, idealni periodi za ovaj posao su proleće ili jesen. Naime, tada su najoptimalnije temperature te će biti bolji rezultat hoblovanja.

Drugim rečima, zimi zbog grejanja vazduh može biti previše suv a leti previše vlažan a to utiče na sušenje zaštitnog sloja. Ipak, ovo zavisi i od prostora u kome se nalazi parket, svakako je najbolje da se posavetujete sa stručnjacima pre samog procesa.