Temperature su u porastu svake godine, s rekordnim talasima vrućine koji već pogađaju našu državu. Možda ste se pripremili za beg od vrućine, ali šta je sa vašim dvorištem?
Cveće, travnjaci i spoljašnje biljke mogu se osušiti pod enormnim temperaturama. Ako vaše dvorište nije prilagođeno da preživi ovakve vrućine, ne odustajte još uvek: postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste zaštitili vaše biljke od talasa vrućine ovog leta.
Koristite zaštitnu ceradu
Zaštitnu ceradu postavite iznad biljaka koje želite da zaštitite od sunca. Ove tkanine propuštaju deo svetlosti, tako da će vaše biljke i dalje biti zdrave u senci, ali će sprečiti sunce da naškodi biljkama koje ne podnose punu sunčevu svetlost.
Za razliku od pokrivanja biljaka zbog zaštite od mraza, treba se pobrinuti da cerada ne dolazi u direktan kontakt ni sa jednim delom vaše biljke. To će osigurati da vaša biljka bude zaštićena od sunca i bez rizika od sušenja.
Cerade takođe omogućavaju da istovremeno pokrijete više delova vaše bašte, pružajući svim vašim biljkama zaštitu od ekstremnih vrućina ovog leta.
Promenite vreme zalivanja
Možda niste ranoranilac, ali ako želite da vaši biljke opstanu, moraćete to da uradite ovog leta. Zalivanje biljaka je, naravno, jedan od najlakših načina da im pomognete da prežive teške uslove i visoke temperature. Međutim, kada zalivate u vreme kada je sunce visoko, vaše biljke će izgubiti deo vode zbog visoke temperature zemlje.
Zalivanje ujutru, kada sunce nije direktno iznad vaših biljaka, pomoći će im da zadrže više vlažnosti, dajući biljkama priliku da upiju svu vodu koju mogu pre nego što sunce osuši gornje slojeve zemlje kasnije tokom dana.
Malč
Tlo se lako suši tokom vrućih uslova. Možda ćete primetiti da gornji slojevi imaju problema sa zadržavanjem vode, smanjujući šanse za preživljavanje vaših biljaka. Izborite se sa ovim problemom tako što ćete posuti tlo oko vaših biljaka malčem koji zimi služi kao toplotni izolator, a leti može zaštititi vaše tlo od izlaganja suncu, pomažući mu da zadrži vodu (i pomažući vašim biljkama da napreduju).
Malč pomaže biljkama i tlu da izdrže vrućinu.
Uključite dodatni izvor vode
Ako očekujete da će toplotni talas nastaviti da utiče na vaše dvorište, uključivanje dodatnog izvora vode može biti jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za njega. Pokretni izvor vode može pomoći da se rashladi vazduh oko njega, pa je postavljanje jednog blizu vaših biljaka poput upotrebe klima uređaja. Samo se pobrinite da voda bude u pokretu (kao što je fontana) kako biste smanjili stopu isparavanja i sprečili da insekti zalaze. Uvek birajte izvor vode koji reciklira vodu koju koristi da biste sačuvali što više vode.
Unesite biljke unutra
Imate li saksijske biljke koje žive napolju ili cveće na prozoru? Razmislite o njihovom premeštanju unutra. Garaža ili hladna soba unutar vašeg doma mogu pomoći najosetljivijim biljkama da prežive ekstremne temperature tokom ovog leta, posebno ako očekujete da će talas vrućine uskoro popustiti.
Čak i premeštanje ovih biljaka u natkriveno mesto poput terase ili trema može im pružiti dodatnu senku i pomoći im da zadrže više vode. Pored toga, možete ih premestiti na stranu kuće koja nije toliko izložena direktnoj sunčevoj svetlosti.
Ako imate malu biljku koju mnogo volite, možete da je presadite u saksiju za leto kako biste je mogli držati unutra po potrebi. Ovo je opcija koja zahteva vreme, ali može se isplatiti baštovanima koji znaju da će vreme ozbiljno ograničiti šanse dragocene biljke za preživljavanje.
Da biste povećali šanse svoje biljke za preživljavanje, izbegavajte oštećenje korena dok je presađujete. Ne tresite i ne pomerajte koren, i izbegavajte da otresate zemlju. Premestite je u pripremljenu saksiju sa pravom mešavinom zemlje što je brže moguće. Dobro je zalijte nakon što je presadite.
Nećete moći da presadite biljku ponovo neko vreme, pa je ostavite na hladnom mestu sa odgovarajućom količinom sunčevih zraka dok ne budete spremni da je ponovo premestite napolje za stalno.