Epoksidni podovi takođe su vrsta dekorativnih industrijskih podova. Nastaju stvaranjem smese od epoksi smole, agregata, tj. kvarcnog peska, i mase za stvrdnjavanje. Ovoj masi su potom dodavana i druga jedinjenja, koja su uticala na veću otpornost, ali i boje, koje doprinose da ovi podovi dobiju notu elegancije i modernosti. Posebno su zanimljivi 3D epoksidni podovi, koji su po sastavu isti kao epoksidni, ali sa dodatkom 3D folije pomoću koje se stvara trodimenzionalna slika.
Primena industrijskih dekorativnih podova u enterijeru omogućava stvaranje osećaja širine i prostor vizuelno čini većim. Dakle, oni „rasterećuju” prostor jer pod nije isprekidan fugnama, naglim promenama boje i formata, već sasvim kompaktan, jedinstven i prijatan. Upotrebi ovih podova, osim estetskih efekata koji se mogu postići, pogoduje relativno brza ugradnja, laka održivost i niska cena.
Pored toga što dekorativni podovi izgledaju savršeno i prosto nestvarno, oni su odlični jer se veoma glatki, otporni na oštećenja – veoma su jaki i izdržljivi, otporni na vodu i imaju određenu toplotu. Zašto je to tako? Odgovor se nalati u činjenici da su, iako dekorativni, ovo ustvari epoksidni podovi kojima osnovna namena nije dekoracija već izdržljivost i jačina. Dakle, možemo reći da su epoksidni podovi u enterijeru „doterana verzija“ industrijskih podova.
Autor teksta: Sanja Dakić