Kako očistiti drvene podove

Iako su drveni podovi investicija, vredi razmotriti ovaj odabir i održavati ih na pravi način. Prema Nacionalnoj asocijaciji prodavaca nekretnina i Nacionalnoj asocijaciji industrije za preuređenje, njihovi podaci istraživanja pokazuju da se novi i dorađeni podovi od tvrdog drveta više nego isplate u trenutku prodaje. Koji je najbolji način da se očisti i neguje ovaj popularni pod i da ta prirodna lepota sija. Evo nekoliko saveta kako očistiti drvene podove.

Nije materijal – hrast, javor, meskit, bambus, konstruisano tvrdo drvo ili nešto egzotičnije – ono što određuje kako treba čistiti podove od tvrdog drveta, već završni sloj.

Površinske završne obrade, koje se često nazivaju uretani ili poliuretani, danas su među najpopularnijim tretmanima i obično se primenjuju na podove od tvrdog drveta nakon ugradnje kako bi ih zaštitili i učinili trajnijim i otpornijim na vodu. Ove završne obrade stvaraju zaštitnu barijeru.

Postoje četiri vrste površinskih završnih obrada, prema Američkom informacionom centru za drvene podove: na bazi vode, na bazi ulja, kiselinom i vlagom.

Kuće izgrađene pre 1970. godine, uključujući istorijske rezidencije, mogu imati originalne drvene podove koji su zapečaćeni lakom, voskom ili šelakom. Ovo zahteva drugačiji pristup čišćenju. Američki informacioni centar za tvrdo drvo kaže da ove vrste završnih obrada funkcionišu tako što prodiru u drvo da bi obojile daske i formirale zaštitni štit. Korišćenje voštanog premaza nakon bojenja obezbeđuje barijeru protiv habanja i daje podu prelep satenski. Međutim, klasični izgled zahteva malo dodatnog TLC-a, pošto proizvodi na bazi vode i brisanje mogu oštetiti završnu obradu.

Čišćenje poda
Čišćenje poda / foto: freepik.com

Pre čišćenja: Odredite svoju završnu obradu

  • Pre čišćenja podova od tvrdog drveta, utvrdite da li su obrađeni poliuretanom, šelakom, voskom ili lakom. Možda imaju završni sloj koji se istrošio i više ne pruža pokrivenost. Američki informacioni centar za tvrdo drvo predlaže ove testove:
  • Pređite rukom preko drveta. Ako možete da osetite teksturu zrna, pod ima „prodornu“ završnu obradu (obično kombinacija prirodnog ulja, kao što je laneno ili tungovo ulje, pomešano sa aditivima za sušenje) preliveno voskom.
  • Na mestu van puta, nanesite malo sredstva za uklanjanje boje. Ako završna obrada napuhne, to je površinska završna obrada, poput poliuretana, koja oblaže pod zaštitnim slojem.
  • Stavite nekoliko kapi vode na mesto koje nije zaklonjeno. Ako se voda ne upije u tvrdo drvo, završni sloj poda je netaknut. Ako se voda upije u pod ili ostavi tamnu mrlju, drvo je nedovršeno ili je zaštitni sloj istrošen.
  • Ako poškropite nekoliko kapi vode i nakon otprilike 10 do 15 minuta ispod kapljica se formiraju bele mrlje, podovi su zapečaćeni voskom. Da biste uklonili bele mrlje, koristite komad fine čelične vune lagano navlažen voskom i nežno trljajte.
  • Ako sumnjate na lak ili šelak, uzmite novčić i zagrebite površinu poda u neupadljivom uglu. Ako je pod bio zapečaćen nekom od starijih metoda završne obrade, on će se oljuštiti.

Kako sprečiti prljanje drvenih podova

Ne nošenje cipela u kući jedan je od najboljih načina da održavate drvene podove čistima. To će značajno smanjiti prljavštinu, ogrebotine i svakodnevno habanje i smanjiti vreme čišćenja.

Šta ne treba raditi

Bez obzira koji tip drvenog poda imate, Nacionalna asocijacija drvenih podova savetuje da ne koristite proizvode za čišćenje namenjene za podove od vinila ili pločica. Njihova primena: samopolirajući akrilni voskovi se ne preporučuju za čišćenje podova od tvrdog drveta, jer će drvo postati klizavo i brzo će se zamutiti.

Još jedno ne: mokro brisanje drvenih podova, budući da stajaća voda može zatamniti završnu obradu, oštetiti drvo i ostaviti tragove koji se menjaju. Ako je voštani pod postao dosadan, pokušajte da ga polirate.

Sredstva za čišćenje i održavanje podnih obloga
Sredstva za čišćenje i održavanje podnih obloga / foto: Freepik.com

Najbolji način za čišćenje drvenih podova

Čišćenje poliuretanskih gotovih podova od tvrdog drveta (za podove postavljene posle 1970. godine) počinje usisavanjem, metenjem ili brisanjem prašine.

Usisavanje

Usisavajte drvene podove dnevno ili najmanje jednom nedeljno usisivačem sa dodatkom za drvene podove

Redovno usisavanje pomaže u uklanjanju čestica prašine i prljavštine koje igraju vodeću ulogu u grebanju i otupljivanju površine poda.

Vlažno brisanje

Ako želite da očistite drvene podove na prirodan način, vlažno brisanje treba obaviti jednostavnim rastvorom pH-neutralnog sapuna (poput sapuna za pranje sudova) i vode.

U krugovima savesnog čišćenja vode se kontroverze oko toga da li je podove od tvrdog drveta preporučljivo čistiti sirćetom i vodom. Na kraju krajeva, svako mora da radi ono što najbolje funkcioniše; međutim, u poslednjih 10 godina ova metoda je izgubila naklonost, a popularno verovanje sada drži da rešenje izaziva brže zatamnjenje podova i da nije tako efikasno kao obični sapun i voda.

Prva tehnika: Za početak brisanja navlažite krpu u pripremljenom rastvoru, potpuno je ocedite i obrišite u pravcu zrna drveta. Ponovite po potrebi. Kako voda u kanti postane prljava, ispustite je i napunite. Ali izbegavajte da krpe kapaju vodom. Ako vam se podovi pokvase, odmah ih osušite da biste izbegli tragove!

Druga tehnika: Nakon što je pod pometen ili usisan, stavite rastvor za čišćenje po izboru u bocu sa raspršivačem i raspršite pod, a zatim koristite suvu krpu ili krpu od mikrovlakana i obrišite u pravcu zrna drveta.

Važno je napomenuti da samo zato što je pod čist ne znači da će biti sjajan. Ako je pod izgubio sjaj, možda je vreme da ga profesionalno doradite .

Kako očistiti stare i nezapečaćene drvene podove

Nedovršeni ili voštani podovi, poput onih u starijim i istorijskim kućama, kao i podovi na kojima se zaštitna zaptivka istrošila, nikada ne treba tretirati vodom ili tečnim sredstvima za čišćenje, koja mogu prodreti, zaprljati ili iskriviti drvo. Umesto toga, prema stručnjacima za čišćenje, metenje metlom sa mekom dlakom i usisavanje treba da budu primarna linija odbrane. Nikada nemojte vlažiti voštani pod.

Kako očistiti podove od projektovanog tvrdog drveta

Podovi od projektovanog drveta su napravljeni od tankog furnira od tvrdog drveta spojenog na osnovu šperploče. Materijal je jači i izdržljiviji od običnog tvrdog drveta, i kao rezultat toga postao je popularan izbor.

Postupak čišćenja za ovu vrstu drveta je isti kao i za podove od tvrdog drveta sa uretanskim završnim slojem. Održavajte svakodnevnu čistoću tako što ćete mesti i usisati i po potrebi koristiti blago vlažnu krpu.

Kako očistiti obojene podove od tvrdog drveta

Oslikani drveni podovi predstavljaju snažan stil i pametan su način da se drveni pod prikrije u manje nego savršenom obliku. Da biste očistili obojeni drveni pod, redovno čistite, usisavajte ili čistite prašinu. Izbegavajte grebanje ili oštećenje obojene površine tako što ćete se kloniti abrazivnih sredstava za čišćenje i odlučiti se za jednostavan rastvor sapuna i vode za vlažno brisanje. Stručnjaci predlažu da se površina odmah osuši ručno kako bi se izbegle pruge i nepotrebna vlaga.

Izvor teksta: houzz.com