Kako očuvati prirodnu lepotu parketa?

Bitna je i pravilna i profesionalna ugradnja parketa kako bi bio stabilan i dugotrajan. Kada je reč o masivnim, tj. klasičnim parketima, podloga se prethodno obradi, parket se zalepi, pa brusi i polira, ili se postavlja suvomontažno, plivajućom tehnikom, a potom nanosi zaštitni sloj. Pored klasičnih parketa, imamo i višeslojne (dvoslojne ili troslojne), gotove parkete, koji u svom finalnom obliku i izlaze iz fabrike, te se stoga brže i postavljaju i vrlo su zahvalni, te danas sve češće zamenjuju klasični parket. Završni sloj klasičnih parketa upravo je ono što daje krajnji pečat, a on može biti realizovan voskom, uljem, lakom, te tako pod može biti mat ili sjajan. Pri izboru između masivnog ili gotovog parketa, ulogu igra i način postavke, ali i kasnijeg održavanja.

Da bi parketi zadržali svoju lepotu i svežinu, te bili trajni i kvalitetni, moraju se i adekvatno čuvati i negovati. Pre svega je važno redovno čišćenje, najpre usisavanjem, a potom brisanje mekanom krpom i sredstvima koja su namenjena drvenim površinama kako bi se uklonile nečistoće.

Preporučljivo je i da se zaštite tepisima ili prostirkama na mestima koja su naročito izložena rabljenju, kao i da se koristi zaštitni filc ispod nogara nameštaja.

Rubio zaštita za pod / foto: Magic Floor
Rubio zaštita za pod / foto: Magic Floor

Kako se zaštitni sloj parketa s vremenom troši, mora se redovo obnavljati, i to prema preporukama proizvođača, a to se najpre čini lakovima i uljima. Nakon brušenja poda, glačanja i čišćenja, nanosi se lak, a ceo proces ponavlja se nekoliko puta. S vremenom, pod se haba, i čim se primete oštećenja, mora se ponovo lakirati. I na ovom polju postoje inovacije, tačnije i ovaj segment obrade napreduje, tako da su danas mnogo popularniji lakovi za parket koji su na vodenoj bazi i nemaju isparljive materije, ili pak poseduju UV zaštitu, što čini da su ekološki i zdraviji izbor. Važno je da sastav bude zadovoljavajući, prema savremenim standardima, da prilikom rada nema jakih isparenja niti da se njima modifikuje nijansa poda – već da se zadržava prirodnost drveta koja se oseća i pri dodiru.

Ulje za parket, za razliku od laka, ne stvara samo površinski sloj zaštite, već prodire u njega i dubinski ga štiti. Vosak je baza uljanih premaza, tako da ne samo što štiti pod, već doprinosi da pod izgleda prirodno. Postoji više vrsta ulja, ali se ono mora mnogo češće nanositi nego lak, na svakih šest meseci do godinu ili dve. Prednosti se ogledaju u tome što se ne mora ceo pod uljiti ukoliko se neki deo ošteti, već se mogu samo potrebni segment popraviti.

Postavljen parket u enterijeru
Postavljen parket u enterijeru

Kao podna obloga sa dugom tradicijom, parket je s vremenom doživeo pravu evoluciju, a njegove se performanse svakodnevno unapređuju – razvija se i menja tehnologija izrade, poboljšavaju svojstva materijala, osavremenjuje način postavke, ali i potonjeg održavanja, dobija novu formu, boje, dizajn. Promene u proizvodnji parketa i njegovoj formi i dizajnu determinišu i trendove u uređenju, što doprinosi modernoj estetici, ali i funkcionalnosti enterijera. Parket je definitivno dobar izbor jer je prirodna i ekološka podna obloga, koja se uklapa u koncept održivog razvoja, što je imperativ našeg veka, a osim što je zdrav i udoban, ima izuzetne estetske domete.

Kao materijal, drvo je apsolutno u trendu pri uređenju prostora iako se koristi od čovekovog postanka. Predstavlja vezu sa prirodom, koja je uvek dobrodošla u svakodnevici, sinonim je za ušuškanost, toplinu, dom, a uklopivo je sa svim drugim materijalima i različitim stilovima – jednostavno, parket, kao osnovni drveni pod, predstavlja podnu oblogu koja je vanvremenska. Ali, i njegov napredak ide u korak s vremenom i mogućnostima koje pružaju razvoj tehnologije i nova saznanja.