Nakon stotinu rešenja koja ste sa arhitektom tražili za sređivanje vašeg životnog prostora, dogovor je na kraju postignut. Sve je taman po vašem ukusu, a radovi na projektu uveliko teku. Konačno izlazite iz sive faze radova i sada prelazite na one malo finije (pa, možda ne toliko fine, ali bar na one koji će za oko imati prijatniji učinak) – lepljenje pločica. I to baš onih koje ste vi želeli – takvog dezena, boje i veličine. A da bi te pločice stajale tamo gde im je mesto, veoma je važno znati koji lepak za pločice odabrati.
Možete da pitate majstora, a možete i da pročitate ove smernice koje je Weber spremio za vas i da tako budete sigurni kada se koji lepak za pločice koristi.
Pri odabiru lepka važno je da vodite računa o sledećim kategorijama:
- Podloga (da li je stara ili nova, kao i materijal od kog je napravljena)
- Lokacija (da li se pločice lepe unutra ili spolja, na zid ili pod)
- Vrsta pločica (keramičke, gres, mermerne, granitne, klinker
Koliko je značajna vrsta podloge na koju se pločica nanosi
Pločice se lepe na različite vrste podloge koje se mogu podeliti na jednostavne i složene. Jednostavne bi bile one koje su teške i ne mogu se lako deformisati kao što su:
- beton
- cigla
- cementna košuljica
Složene površine bi bile sve ostale, takozvane kritične površine, kao što su:
- staklo
- drvo
- plastika
- metal
- postojeće pločice
Preporuka je da se naročito kod kritičnih površina koriste fleksibilni lepkovi. Tako, možete da birate između webercol flex, webercol flex plus ili webercol flex plus W lepka za pločice. Ili pak da odaberete jedan od tri lepka iz nove tixogel serije Weber lepkova za pločice – webercol flash, webercol flex ili webecol crystal. Pitate se zašto baš fleksibilni lepkovi? Cela suština je ta što ostvaruju neraskidivu vezu sa podlogom zahvaljujući dodatnim polimerima i jedinstvenoj formuli koja prilkom sušenja lepka omogućava da on postane jedno sa pločicom i podlogom. Dakle, nema straha od otpadanja ili pomeranja pločice, niti ponovnih radova.
Zašto je važno da li se pločice lepe unutra ili spolja
Do sada možda čuli da na vezivnost lepka, tj. na to da li će pločica da stoji gde je postavljena ili da otpadne, utiče okruženje u kom se nalazi – temperaturni opseg, vlažnost vazduha i opterećenje na pločicu (jedno opterećenje pravi veš-mašina, a drugo viljuškar).
Weber preporuka je da za spoljašnje radove koristite, takođe, fleksibilni lepak za pločice. Pa tako, ako je u pitanju terasa ili balkon, koji su izloženi sunčevim zracima, kiši i snegu, fleksibilni lepkovi su idealno rešenje. Zbog svoje fleksibilnosti, ovi lepkovi mogu da se „pomeraju“. Skupljaju se i šire u skladu sa vremenskim prilikama i na taj način onemogućavaju pucanje pločica.
Za bazene, kao područja pod stalnim dejstvom vode, preporučujemo upotrebu lepkova iz tixogel porodice. Njihova velika čvrstoća, elastičnost i otpornost čine idelan odgovor na stalnu izloženost klimatskim uticajima, pritisku vode i hemikalijama u njoj.
Vrsta pločica i njihove dimenzije kao parametri za odabir lepka za pločice
Od materijala od kog su napravljene i od toga koje su veličine, zavisi njihova težina. Za teške pločice potrebno je odabrati lepak koji ima veću snagu prianjanja na bazu. Dakle, za pločice većeg formata, npr. 60×60 i za pločice koje su izrađene od mermera i granita, na primer, preporučuje se upotreba webercol flex i webercol flex plus lepka ili pak nekog od inovativnih tixogel lepkova.
Ako se radi o manjim i lakšim, kao što su keramičke pločice, možete koristiti webercol slassic plus, bilo da je u pitanju pod ili zid stambenog prostora.
Ako i dalje niste sigurni šta bi bilo idealno rešenje, uvek možete pozvati Weber stručni tim i direktno se posavetovati sa nama oko donošenja prave odluke. Odaberite pouzdanog partnera još danas.
Saint-Gobain građevinski proizvodi d.o.o.
Bulevar Mihajla Pupina 115d, 5. sprat
11070 Novi Beograd
T. +381 11 3149 681
info@weber.rs
www.weber.rs