Na koji način da produžite životni vek vaših podova?

Odabir podova uslovljen je namenom prostora, jer najpre zavisi da li su u pitanju javni ili privatni objekti, odnosno koliko su izloženi velikoj koncentraciji ljudi, fizičkim i mehaničkim pritiscima, ili pak koliko je važno da odgovore visokim sanitarnim standardima. Pravilnom higijenom i negom ne samo da se podovi čuvaju, već se, zapravo na prvom mestu, obezbeđuju zdravi uslovi za život i rad. Pri čišćenju podova koriste se različiti aparati, na primer usisivači, paroperači, različite četke i mopovi, čiste se vodom i odgovarajućim sredstvima, nekad parom ili na neki drugi način. Pored čišćenja, katkad je neophodno i obnoviti zaštitni sloj. Načelno, način održavanja podova mora biti u skladu sa tipom podne obloge i specifičnim performansama samog materijala, ali i namenom prostora.

Pravilno održavanje podnih obloga
Pravilno održavanje podnih obloga / foto: freepik.com

Nega i čišćenje podova

U kojim god da se nalaze prostorijama, podovi uvek zahtevaju visok nivo nege kako bi bili trajni i postojani, kako bi zadržali svoju lepotu. Redovnim održavanjem i čišćenjem podova ceo prostor biva lepše i zdravije mesto za život i rad. Sam način čišćenja uslovljen je najpre namenom prostora i tipom podne obloge, ali i njenim trenutnim fizičkim stanjem, odnosno stepenom zaprljanosti, nivoa pohabanosti, tačnije, od toga da li je reč o novom ili već dotrajalom podu.

Po postavci novih podova, na primer u sportskim ili bolničkim prostorijama ili pak elektrostatičkih podova, vrlo je važno oslojavanje. Naime, pri postavci se nanosi zaštitni specijalni premaz, na osnovu tipa i namene poda, kojim se on štiti i kojim se poboljšavaju njegove performanse. Generalno, zaštita je bitna jer produžava životni vek poda, smanjuje mogućnost oštećenja, pojačava sigurnost od klizanja i padanja, a omogućuje i kasnije lakše i brže čišćenje. Nakon osnovne zaštite sledi nega koja mora biti pravilna i kontinuirana i to adekvatnim sredstvima kako se zaštitni sloj ne bi otklonio i da se ne bi ugrozio materijal poda.

Dakle, kako bi nega poda bila odgovarajuća, neophodno je poznavanje kako svojstava samog materijala, tako i izbora sredstava i alata, te i pravilno sprovođenje tehnika održavanja i čišćenja.

Pravilno održavanje podova u kućnim uslovima
Pravilno održavanje podova u kućnim uslovima / foto: freepik.com

Svakako da procesi održavanja nisu isti u domaćinstvima i u javnim prostorima sa velikom frekventnošću kakve su poslovne zgrade, tržni centri, škole ili vrtići. U pojedinim prostorima neophodno je i mašinsko čišćenje i upotreba velike količine vode ili pak jačih hemijskih sredstava.

Svaka vrsta poda iziskuje poseban način nege, te su tako drvo ili linoleum osetljiviji od kamena. Spram potrebe pojedini podovi tretiraju se polimerima i voskovima, za pojedine podove vrlo su važna sredstva koja deluju protivklizno.

Neke vrste podnih obloga moraju se redovno usisavati, jedne se brišu mokrom, a druge vlažnom krpom, nekima je neophodno mašinsko čišćenje. U određenim prostorima čišćenje se ne zasniva samo na otklanjanju nečistoća, već je ono bazirano i na dezinfekciji, što je, na primer, posebno važno u zdravstvenom sektoru.