Bilo da su nedavno postavljeni ili stari sto godina, pravi drveni pod može uneti prirodnu lepotu i toplinu u enterijer i dopuniti gotovo svaku dekoraciju, što ga čini poželjnom arhitektonskom karakteristikom u većini domova. Međutim, to je i materijal koji zahteva više održavanja od nekih drugih površina. Pored toga, bleđenje je još jedan tip oštećenja koje može umanjiti estetsku privlačnost i vrednost materijala.
Razgovarali smo sa stručnjacima za drvene podove, čišćenje i restauraciju kako bismo saznali kako najbolje sprečiti bleđenje drvenih podova. Evo šta su imali da kažu.
Ograničite izloženost UV zračenju
Drveni podovi će prirodno oksidirati kada su izloženi sunčevoj svetlosti, što može dovesti do promene boje drveta. Preporučuje se korišćenje zavesa i roletni kako bi se smanjila jačina sunčeve svetlosti. Pored korišćenja prozorskih zavesa ili roletni, vlasnici kuća mogu razmotriti instalaciju UV-zaštitne folije na prozore kako bi blokirali direktnu sunčevu svetlost.
Redovno čistite – ali izbegavajte određena sredstava za čišćenje
Važno je redovno čistiti podove, posebno u prostorijama sa velikim prometom, jer svaka prljavština kada se hoda po njoj može biti abrazivna po završni sloj i vremenom će prouzrokovati habanje završne obrade. Međutim, kada dođe vreme za brisanje, treba proveriti sastav sredstva za čišćenje, jer mnoge kućne hemikalije mogu vremenom rastvoriti završni sloj. Amonijak, sirće i izbeljivač, na primer, mogu ukloniti završni sloj sa drvenog poda. Korišćenje pravih alata za čišćenje je takođe važno: razmislite o korišćenju meke krpe – poput mikrofibera – umesto nečega što je namenjeno čišćenju pločica i fugni. Takođe, izbegavajte parne čistače.
Kontrolišite vlažnost
Kontrola vlažnosti u prostorijama sa drvenim podovima je od suštinskog značaja jer materijal može upijati vlagu. To može uzrokovati toplotnu ekspanziju i kontrakciju – što može dovesti do izobličenja – kao i denaturaciju voskova i zaštitnih premaza nanetih na pod kako bi ga zaštitili. To ne samo da umanjuje završni sloj, već i bledi boju mrlja.
Premeštajte nameštaj i koristite tepihe
Bez obzira na to koliko često spuštate roletne ili zatvarate zavese, neka izloženost UV zračenju je neizbežna. Iz tog razloga preporučuje se povremeno premeštanje nameštaja. To će pomoći da se spreči neravnomerno izbleđivanje na mestima izloženim sunčevoj svetlosti. Predlaže se i korišćenje prostirki i rotacija nameštaja svake godine ili dve. To će pomoći u stvaranju različitih obrazaca kretanja i područja izloženosti radi ravnomernijeg habanja koje je teže uočiti tokom vremena.
Ponovo obradite ili koristite specijalne završne slojeve
Redovno voskiranje i zaštita su potrebni za drvene podove. Mnogi vlasnici kuća obično angažuju kompaniju da im pregledaju i ponovo obrade podove svakih tri do pet godina. Takođe, razmislite o korišćenju voskova i zaštitnih premaza za drvene podove koji imaju UV zaštitu. Ovo, u kombinaciji sa zaštitnom UV folijom na prozorima, je odličan način da zaštitite podove od UV svetlosti bez potrebe da stalno držite zavese zatvorene. Na ovaj način možete uživati u lepoti suncem obasjanog, toplog i blistavog drvenog poda.
Imajte na umu
Ako još niste postavili drvene podove, razmislite o odabiru vrste drveta koja je manje sklona bledenju. To su svetlije vrste drveta, uključujući hrast, jasen, brezu, javor i topolu. Takođe, malo bleđenja tokom vremena možda i nije tako loša stvar. Kao prirodni proizvod, drvo menja boju tokom vremena, i to može učiniti da vaš pod izleda mekše i čak lepše uz dodatnu dubinu tonova.
Izvor teksta: the spruce