Biranje novih pločica za vašu kuhinju, kupatilo ili drugi prostor može biti prilično uzbudljivo. Lako je zaokupiti se gledanjem uzoraka pločica raznih boja, materijala i uzoraka koji će imati veliki uticaj na izgled enterijera u vašem domu. Međutim, ono što se često zanemaruje ili umanjuje je izbor boje za fugiranje, a to ne bi trebalo da bude slučaj.
Boja vaše fugne može značajno uticati na izgled vaših pločica. Boja fugne može stvoriti različite efekte ili se vizuelno stopiti. Da bismo vam pomogli da odaberete pravu boju fugne za vašu shemu pločica, evo nekih omiljenih izgleda koje biste mogli da razmotrite, zajedno sa opštim savetima za gotovo svaku situaciju sa pločicama na koju možete naići.
Bela pločica + bela ili svetla fuga
Kada se bela ili veoma svetla pločica kombinuje sa odgovarajućom belom ili skoro belom fugom, linije između pločica vizuelno nestaju, a cela površina se stapa. Rezultat je izgled koji obično ne privlači pažnju.
Iz ovog razloga, ova kombinacija je savršena kada ne želite da vaše pločice budu istaknute, posebno u modernim prostorima koji već imaju dramatične elemente.
Ova kombinacija je takođe odlična za mala kupatila koja želite da izgledaju što je moguće veće.
Održavanjem zidova svetlim i bez prekida, izbegavate vizuelne prepreke koje mogu smanjiti vašu percepciju prostora, pa se soba čini velikom i prozračnom.
Imajte na umu da prava bela ili veoma svetla fuga neće biti blaga kada su u pitanju mrlje ili promene boje, pa će možda biti potrebno malo više brige ili održavanja da biste zadržali taj besprekorni izgled.
Bela pločica + siva fuga
Kada počnete da dodajete malo kontrasta između pločica i fugne, oblik pločica se mnogo jasnije otkriva, a fuga sama stvara uzorak iz negativnog prostora.
Idenjem u tamniju ili svetliju boju fugne, kako biste dodali više ili manje kontrasta, pločice će se sve više istaknuti.
Svetlosiva, koja je samo nekoliko nijansi tamnija od pločice, popularan je izbor jer ističe uzorak pločica bez previše pažnje. To je posebno tačno za pločice kod kojih je oblik, a ne boja ili print, glavna karakteristika.
Takođe je korisno za skretanje pažnje na zanimljiv raspored pločica u jednostavnom obliku, poput klasičnih metro pločica postavljenih u riblju kost. Pažljivo odabran uzorak je istaknut fugom, tako da dodatni trud tokom instalacije nije uzalud.
Čak i u jednostavnom cik-cak uzorku, svetlosiva fuga u kombinaciji sa belim pločicama predstavlja odličan izbor za tradicionalne ili tranzicione prostore. Donosi nivo suptilnog bogatstva koji odgovara šejker kuhinjskim elementima, kamenim pultovima sa žilama, toplim drvenim podovima i drugim luksuznim završnim obradama — a takođe je i vanvremenski.
Bela pločica + crna ili tamna fuga
Kada počnete da koristite veoma tamnu fugnu, sama fuga i uzorci koje stvara postaju vizuelni fokus, a ne same pločice.
Dijagonalne pruge koje se formiraju između pločica zaista se ističu i daju mnogo energije i života prostoru.
Naravno, ova visokokontrastna kombinacija pločica je dobro prilagođena prostorima u kojima dominiraju crna i bela boja. Takođe se uklapa u industrijske kuhinje koje izbegavaju jarke boje u korist metalnih elemenata i robusnih tekstura. Fuga već donosi mnogo arhitektonskog interesa, pa će umerena upotreba akcentnih boja sprečiti prostor da deluje preopterećeno.
Crna pločica + bela ili svetla fuga
Imajte na umu da, kada se radi o crnim ili veoma tamnim pločicama, prethodno navedena pravila o kontrastu i dalje važe. Svetla fuga će naglasiti oblik tamne pločice, dodajući još više drame.
Crna pločica + crna ili tamna fuga
Tamna fuga sa crnim pločicama stvara neprimetniji izgled.
Ako volite crne pločice, ali želite da ublažite izgled, odaberite nijansu uglja za pločice i dobro je uskladite, umesto da birate čistu crnu i pokušavate da je ublažite belom.
Bela pločica + šarena fuga
Ako vam se dopada izgled fugne koja se ističe, ali ne želite da bude tako oštra kao crna i bela, razmislite o korišćenju obojene fugne koja nosi zabavnu nijansu umesto uobičajenih sivih tonova.
Šarena fuga posebno dobro funkcioniše kada preuzima nijansu koja se nalazi na drugim mestima u prostoru, tako da se uklapa u paletu umesto da deluje odvojeno. Definitivno nije za svakoga, ali za one koji žele jedinstven izgled, može dodati mnogo ličnosti. Samo imajte na umu da vaša fuga nije ni izbliza tako laka za zamenu kao sloj boje, pa želite da budete sigurni da birate boju koju zaista volite, a ne prolazni trend.
Šarena pločica + siva fuga
Kada se udaljite od oštre bele ili crne, kombinovanje pločica živih boja sa pravom nijansom fugne postaje malo složenije. Teže je odrediti koja fuga će kontrastirati pločicama ili se stapati s njima. Važno je posmatrati boju kao da ima vrednost — tamnu ili svetlu — koja je odvojena od intenziteta same nijanse.
Biranje sive fugne koja je blizu vrednosti pločice omogućiće da fuga nestane u pozadini. Idite malo svetlije ili tamnije kako biste suptilno istakli fugnu i istakli uzorak, ali to neće stvoriti toliko kontrasta kao sa belim pločicama.
Šarena pločica + bela ili svetla fuga
Korišćenje bele ili veoma svetle fugne sa živopisnim pločicama može zvučati dramatično, ali zapravo pomaže da se umire jarke boje i daje prostoru uredniji, vanvremenski osećaj. Postoji razlog zašto se često vidi svetlo crvena u kombinaciji sa oštrom belom. To je zato što pomaže da boja postane prijatnija za život.
Šarena pločica + šarena fuga
Ako već dodajete šarene pločice, zašto ne dodati i šarenu fugnu? Ova kombinacija deluje odvažno i egzotično, donoseći dašak internacionalnog hotelskog šarma bez mnogo dodatnih troškova.
Izvor teksta: houzz.com