Kako izabrati održive i estetski privlačne podne obloge?

Tatjana Cvetković, vlasnica firme Prunus d.o.o. je sa našom redakcijom razgovarala o veoma važnim temama kada su u pitanju podne obloge. Stoga smo odlučili da ovaj razgovor objavimo u više delova kako ništa ne bismo izostavili. U nastavku teksta, možete da pročitate poslednji deo našeg razgovora.

Koji su trenutni trendovi u dizajnu podnih obloga, posebno kada je reč o bojama i teksturama?

Trenutni trendovi u dizajnu podnih obloga naglašavaju prirodne, neutralne tonove i teksture, ali i sve više hrabre boje i uzorke.

Održivost i ekološki materijali postaju prioriteti, dok kombinovanje različitih materijala donosi inovativnost i dinamiku. Ovi trendovi omogućavaju dizajnerima i vlasnicima da kreiraju prostore koji su estetski privlačni, funkcionalni i u skladu sa savremenim stilovima života.

Boje inspirisane prirodom, poput bež, svetlosivih, taupe, i zemljanih tonova, dominiraju u savremenim enterijerima. Ove nijanse stvaraju smirujuću atmosferu i lako se uklapaju u različite stilove. Prirodne teksture, poput drvenih uzoraka ili onih koje imitiraju kamen, postaju popularne.

Ove teksture donose toplinu i prirodnost u prostor, dok neutralne boje pružaju fleksibilnost u kombinovanju sa drugim elementima enterijera. Hladni tonovi sive, od svetlih do tamnih, postali su veoma popularni u modernim prostorima. Ove nijanse pružaju sofisticiran izgled i savršeno se uklapaju sa savremenim nameštajem i dekoracijom. Hladnije nijanse često dolaze sa mat finišima ili betonskim uzorcima, koji dodaju industrijski karakter prostoru. Ovi trendovi su posebno prisutni u urbanim sredinama i loftovima. U poslednje vreme, dizajneri se sve više odlučuju za hrabre boje, poput tamnozelene, plave ili boje terakote, kao osnovne boje podnih obloga.

Geometrijski uzorci često koriste kontrastne boje kako bi stvorili dinamičan i moderan izgled. Igranje sa teksturama, poput upotrebe kombinacija mat i sjajnih završnih slojeva, može dodati dubinu i interes prostoru. Kombinovanje različitih podnih obloga (npr. LVT, keramičke pločice i drvo) unosi dinamiku u prostor. Ova tehnika omogućava korišćenje različitih boja i tekstura u različitim prostorijama. Igra sa različitim teksturama, kao što su glatke i hrapave površine, može stvoriti interesantne kontraste i dodati slojevitost enterijeru. Podovi sa retro uzorcima često koriste jarke boje, kao što su narandžasta, tirkizna ili žuta, kako bi doneli dozu nostalgije.

Prodajno mesto za podne obloge / Prunus d.o.o.
Prodajno mesto za podne obloge / Prunus d.o.o.

Koliko su ekološki prihvatljive podne obloge važan faktor prilikom odabira, i koji su najodrživiji materijali na tržištu?

Ekološki prihvatljive podne obloge postaju sve važniji faktor prilikom odabira podnih rešenja, kako zbog svesti o očuvanju životne sredine, tako i zbog zdravlja i dobrobiti ljudi koji žive i rade u tim prostorima. Materijali poput, plute, recikliranih materijala i prirodnog drveta ne samo da pružaju estetsku vrednost, već i doprinose očuvanju životne sredine.

Uzimanje u obzir ovih faktora može stvoriti zdravije i ekološki prihvatljivije životne i radne prostore.

Mnogi konvencionalni podni materijali sadrže hemikalije koje mogu ispuštati isparljive organske spojeve (VOC), što može negativno uticati na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru. Ekološki materijali obično sadrže manje ili nimalo tih hemikalija. Često se proizvode od obnovljivih ili recikliranih resursa, što smanjuje pritisak na prirodne resurse i doprinosi očuvanju ekosistema.

Održivi materijali često imaju duži vek trajanja, što znači da ne zahtevaju čestu zamenu, čime se smanjuje potreba za novim proizvodima i resursima. Najodrživiji materijali su podne obloge od recikliranih materijala, kao što je reciklirani PVC, koriste se otpadni materijali za proizvodnju novih proizvoda. Takođe, prirodno drvo je dugotrajno i može se lako obnavljati.

Važno je da se koristi drvo iz održivih izvora (FSC sertifikovano). Iako se LVT (Luxury Vinyl Tiles), tradicionalno smatra plastičnim proizvodom, neki proizvođači nude ekološke verzije koje koriste reciklirane materijale i imaju nisku emisiju VOC-a. LVT se može reciklirati na kraju svog životnog veka, a neki brendovi dodatno koriste održive prakse u proizvodnji.

Drveni pod u enterijeru / foto: Prunus d.o.o.
Drveni pod u enterijeru / foto: Prunus d.o.o.

Koje vrste podnih obloga zahtevaju najmanje održavanja, a koje su najzahtevnije kada je reč o svakodnevnoj brizi?

Prilikom odabira podnih obloga, važno je uzeti u obzir ne samo estetske preferencije, već i nivo održavanja koji ste spremni da pružite. Ako tražite nisku zahtevnost, LVT, i vinil su odlični izbori.

Takođe, parket od prirodnog drveta i tepih ploče od prirodnih vlakana pružaju lepotu, ali zahtevaju više truda i brige. Odabir podnih obloga sa obzirom na zahtevnost održavanja može značajno uticati na praktičnost i dugotrajnost u različitim prostorima.

LVT (Luxury Vinyl Tiles) i vinili su otporni na vlagu, habanje i mrlje. Mogu se lako čistiti krpom i blagim sredstvom za čišćenje. Redovno usisavanje i brisanje su dovoljni za održavanje. Ne zahtevaju poseban tretman ili završnu obradu. Tekstilne ploče od sintetičkih vlakana su otporne na mrlje i habanje, što ih čini pogodnim za porodične kuće. Redovno usisavanje i povremeno profesionalno čišćenje su dovoljni da se očuva njihova čistoća i izgled. Najzahtevnija površina za održavanje jeste parket od prirodnog drveta. Iako je estetski privlačano, drvo može biti podložno ogrebotinama, vlazi i UV zračenju.

Zahteva redovno čišćenje, povremeno brušenje i ponovno lakiranje ili uljenje kako bi se očuvala njegova lepota i dugotrajnost. Tepisi od prirodnih vlakana, iako prirodnog porekla, ovi podovi mogu biti podložni mrljama i habanju. Zahtevaju redovno usisavanje i povremeno profesionalno čišćenje kako bi se očuvala njihova čistoća i izgled. Laminat iako je otporan na habanje, može biti podložan oštećenjima od vode i ogrebotinama. Ne zahteva mnogo, ali je važno izbegavati prekomernu vlagu i koristiti zaštitu za nameštaj.

Prvi deo razgovora možete da pročitate na sledećem linku.

Drugi deo razgovora možete da pročitate na sledećem linku.