Ova sezona je u znaku izražaja. Godišnje doba koje sledi karakteriše umiravanje, snižavanje temperatura i aktivnosti. U unutrašnjosti doma, ova sezona budi osećaje. Nasuprot spoljašnjem umirivanju, u unutrašnjosti je sve jače, snažnije i izražajnije. Mekano postaje mekše, luksuzno luksuznije, a drvo još više izražava svoju prirodnu, netaknutu stranu.
Drvo, vinil, tepisi, keramika…
Održivost i ekološka osvešćenost su sve više u fokusu, te se sve više proizvođača upravlja time u dizajnu i proizvodnji materijala. To je prouzrokovalo tepihe čija vlakna su mekša nego ikada pre. Stara vlakna se recikliraju iznova i iznova i time se u skladu sa prirodom stvaraju tepisi čija mekoća prevazilazi pređašnje granice. U trend se vraća jedan od starih dizajna tepiha, tehnika „seci i pleti“. Ovom tehnikom šara se dobija tako što se vlakna delom šišaju, a delom pletu, pa su ovakvi tepisi uglavnom jednobojni, ali različita tekstura vlakana im daje dinamiku i elegantnost dizajna. Takođe, ovi tepisi su svedeni, sa jednostavnijim dizajnom i završecima. Na mala vrata se vraćaju tepisi kao obaveza u spavaćim sobama i na stepenicama u stambenim objektima.
Koncept otvorenih prostora koji ujedinjuje kuhinje i dnevne sobe u jedan, zajednički ambijent, postaje zaštitni znak toplog doma, koji karakteriše primena drvenih podova duž čitavih ovih prostora. Jer, drveni podovi su uvek u trendu i nezamenjiva su podna obloga. Razvoj tehnologija i savremeni načini obrade i tretiranja drveta omogućili su stvaranje novih drvenih podloga koje zadržavaju sve prednosti i pluseve drvenih podova, kao što su trajnost, atraktivni izgled i kvalitet, dok istovremeno poboljšavaju njegove slabije kvalitete koje se odnose na trajnost, otpornost na vlagu, habanje i isušivanje.
Iako je to do sada bilo manje uobičajeno, danas sve više imamo upotrebu drvenih podova u kuhinjama, što se primenjuje kako bi se ove zone vizuelno povezale sa dnevnim zonama. Kod upotrebe drvenih podova takođe dominira ponovo oživljavanje starih stilova, te su drveni podovi po pravilu masivniji, tamniji i izražajniji što im daje rustikalni doživljaj. Najviše se cene oni drveni podovi gde je drvo ručno obrađeno, ili ručno dekorisano i slagano.
U skladu sa zelenim zahtevima rastući trend na tržištu je reciklirano drvo, odnosno pod koji je spašen iz nekog starog objekta, čak često i seoskih objekata, štala i pomoćnih prostorija, i zatim obrađen tako da započne novi život u nekom novom domu. Takođe, podovi od bambusa su se pre koju godinu vratili na tržište u velikom stilu zato što bambus spada u obnovljive izvore energije.
Još jedna novina na tržištu je takozvani luksuzni vinil. Iako ova dva pojma retko kad idu zajedno, sve više postaju jedna celina koja spaja karakteristike modernih materijala i izgled traidicionalnih. Luksuzni vinil je termin koji se odnosi na vinilnu podlogu na koju se zatim oslikava štampa uglavnom drveta, čime se dobija imitacija drvenih podova koja nosi karakteristike vinila.
Vinilne podloge dobijaju apsolutni primat u trendu podova, jer se zahvaljujući novim tehnologijama mogu dobiti izgledi raznih drugih, pa čak i prirodnih podnih obloga, a zadržava se niža cena koju nosi vinil.
Popularnost im toliko raste da se sve više koriste i umesto tepiha, te se može videti da prekrivaju čitave stambene površine, ali zahvaljujući raznovrsnosti izbora i mogućnosti dekorisanja ovih vinilnih podloga, to ne znači automatski i da je čitav stambeni prostor prekriven jednoličnom podnom površinom.
Prednost vinila je i u tome što je ovaj materijal otporan, pa ne mora često da se menja, i stoga predstavlja dugotrajniju investiciju.
Prosečan život vinilne ploče je preko deset godina, što bi, prema rečima proizvođača, trebalo da bude duplo duže od života prosečnog tepiha. Ipak, vinilne ploče uz malu investiciju mogu da dobiju prefinjeni izgled i čak na dodir osećaj koji nose zahtevniji materijali.
Vinilne ploče se mogu nabaviti u širokom spektru boja i tekstura, i što je podjednako važno, jednostavno se pojedinačno menjaju ukoliko za to ima potrebe. Ukoliko dođe do bilo kakvih oštećenja, nije potrebno menjati celu oblogu, već se može zameniti samo jedna, ili koliko je potrebno ploča. Takođe, ova podna obloga je tiha, kao i tepih, a u zavisnosti od same konstrukcije poda moguće je postaviti i zvučnu zaštitu ispod samog sloja vinila čime se još više osigurava mir i nesmetano funkcionisanje jedne stambene jedinice.
Kako sve postaje izražajnije, tako i keramika, i to u svojim dimenzijama. Na tržištu su pločice dostupne u sve većim dimenzijama, i skoro da više tu nema granica. Kao i za vinil, i na pločicama se oslikavaju drugačije slike, a naravno, najčešće se imitira drvo.