U običnom govoru, lepotom se najčešće naziva svojstvo osobe, predmeta ili ideje koje nas ispunjava osećajem prijatnosti. U filozofiji, lepota je jedna od temeljnih kategorija kojima se poimaju suštinska svojstva bića. Oblast filozofije koja se bavi lepotom kao svojim predmetom se naziva estetika.
Lepota je kategorija koja tradicionalno označava savršenstvo sklada. – wikipedia
Ideal lepote umnogome zavisi od kulturnog konteksta, a u okviru iste kulture se često menja tokom vremena. Ne postoji jedinstveno objašnjenje lepote, a brojni pokušaji definisanja najviše govore o njenoj zagonetnosti.
S obzirom da može biti subjektivno iskustvo, često se kaže da je „lepota u očima posmatrača”.
Platon je lepotu shvatao kao manifestaciju dobrote. Tvrdeći da je od svih savršenstva „najočitija i najmilija”, lepota je čoveku polazište u njegovom osećanju i posmatranju ideja. Aristotel je video odnos između lepote i vrline, tvrdeći da je „Vrlina usmerena na lepotu”. Pitagorina škola je videla jaku vezu između matematike i lepote. Konkretno – primetili su da su subjekti srazmerni prema zlatnom odnosu izgledali privlačnije. Stara grčka arhitektura se zasniva na ovom pogledu simetrije i proporcije.
Sve je ovo od presudne važnosti, jer prostor u kome se odvija filigrana delatnost vezana za sklad i estetiku lica pomoću mikro-zahvata, treba da bude jednako skladan, umeren, prijatan ili jednostavno na oko lep.
Vedre plave, pažljivo birane nijanse neba, uvek čista bela, tanki crni elementi koji daju moćan vizuelni karakter uz tonove svetlog drveta koje umiruje i čini ceo prostor toplijim, rezultiraju skladom koji upijamo, kako čulom vida, tako i čulom dodira.
Konstantan dinamičan splet formi i materijalizacije daje ritmiku celom enterijeru. Hladni kvarc na gornjoj površini pulta je u kontrastu sa toplim oblogama od masiva od koje je izrađen front. Velike staklene površine u tankim crnim strogim ramovima protivureče jednostavnim, vazdušastim i oblačastim belim zavesama, koje slobodnim padom i naborom formiraju svaki put nove oblike.
Luster skulpturalnog i savremenog izgleda visi na 5 metara iznad čekaonice. Savršen sklad i proporcije oblika ga čine umetničkim ukrasom i svetlećom skulpturom u centru pažnje. Repeticija romboidnog oblika sa lustera, koju smo izdužili, se našla kao adekvatan ukras na zidu, vezujući estetiku elementa lustera sa oblikom chevron sloga na podu.
Jak kontrast na podu dominira čekaonicom. Deo površine je pokriven glatkim, belim, sjajnim keramičkim pločicama koje imitiraju terrazzo. Tu već imamo spoj dezena stare veštine izrade podova apliciran na savremenom materijalu. U medicinskim ustanovama kao sto je NUDE ESTETHIQUE higijena je na apsolutnom prvom mestu. Estetika je prati. Održavanje keramičkih pločica velikih dimenzija i sama boja koja emituje osećaj čistoće su bili presudni faktori za odabir podne obloge.
Upečatljiv spoj keramike – beli terrazzo – sa keramikom u dezenu drveta u chevron slogu nastavljaju ritmiku koju smo spominjali. Drvo daje toplinu, a slog nam ukazuje na određenu oštrinu u estetici i stavu. Spoj ova dva materijala, boje i oblika čini prijatan sklad u oku posmatrača.
Smenjivanjem mat i sjajnih površina postigli smo igru refleksija i boja, koja dodatno doprinosi dinamici prostora.
Tri prostrane ordinacije prate atmosferu čekaonice. S akcentom na funkciju, uz smenjivanje već pomenutih materijala, u očekivano „hladne” ordinacije unosimo svežinu i toplinu.
Velike površine pokrivene ogledalima nam vizuelno daju osećaj prostranstva i nemanja granica, nesputavanja, kontinuiteta. A sam prostor dodatno osvežavaju i naglašavaju, jer se na taj način sva vizuelna dinamika duplira.
Miris sveže rezanog cveća unosi dodatni momenat prirode u enterijeru i budi još jedno čulo – čulo mirisa.
Putovanje kroz ovu oblačastu, ipak konkretnu i strogu medicinsku ustanovu svetlih i dragih tonova upotpunjuju ljudi, uvek nasmejani, koji na pacijenta ili čak slučajnog prolaznika reflektuju svoju prijatnu energiju.
To ukazuje na još jedan sklad, možda i najvažniji, sklad između ljudi koji vode posao, enterijera prostora i pacijenata. Uloga enterijera tu ne sme biti zapostavljena. Veliku površinu u pomenutim enterijerima pokrivaju podne obloge koje svojim oblicima i bojama emituju emociju, energiju, stav.
Kao i svaki enterijer, tako i ovaj prostor ne bi bio potpun da nije ušuškan ličnim detaljima, knjigama, sitnim skulpturama, ukrasima, vazama i raznim ličnim momentima koji još jače identifikuju sam ambijent.
Imamo osećaj da kada bi ovaj prostor mogao da govori, da bi glas bio mio i topao, ali sa istančanim granicama. Tako prostor oživljava.. iako ne priča, on svakako komunicira…
Naziv projekta: Nude Esthetique
Arhitektonska firma: Ana Nenadović d.o.o.
Godina realizacije: 2021.
Lokacija: Beograd, Srbija
Fotografija: Vladimir Miloradović
AUTOR TEKSTA: Ana Nenadović, Dipl. dizajner enterijera