Projektni zadatak je bio da se osmisli centar za relaksaciju gde će korisnici moći da se edukuju kroz seminare, te upoznaju kvantnu medicinu, ali i opuštaju uz masažu i gong meditaciju.
U arhitektonskom oblikovanju najveći uticaj imao je koncept budućeg centra, kao i prostorni kontekst.
Kada zamišljamo prostor za meditaciju i opuštanje zamišljamo da smo u nekom prirodnom okruženju, daleko od gradske gužve, a sam prostor je smešten u prizemlju poslovno-stambenog objekta koji je savremen u formi i materijalizaciji, pri čijem projektovanju su korišćene ravne linije i materijali poput aluminijuma i stakla. Te dve suprotnosti su bile najveći izazov u osmišljavanju enterijera.
Sam prostor je dosta mračan, staklena fasada se nalazi samo sa jedne, kraće strane prostora, preko koje se i pristupa lokalu.
Bilo je jasno da neće biti moguće obezbediti prirodno svetlo u svim prostorijama. Ovaj nedostatak samog prostora nam je bio i najveća inspiracija, te nam je igra svetla postala ključna tokom projektovanja. Sa jedne strane smo želele da nadomestimo manjak prirodnog svetla, a sa druge strane da postignemo da se jedan relaksirani, mistični momenat oseti pri samom ulasku u lokal i da se dodatno naglasi funkcija datog prostora.
Pošto nam se svetlo nametnulo kao “glavni glumac” trudile smo se da sve ostalo, što će se naći u prostoru, bude svedeno. Stoga smo koristile ravne, svedene forme, prirodne materijale, monolitne livene podove svetlih tonova koje prati i obrada zidova i plafona.
Trudile smo se da bude što manje vidljivog sadržaja, da sve što može bude skriveno (mini kuhinja, ostave, vrata sa skrivenim štokovima), da nema dekorativne rasvete već da akcenat bude na samom osvetljenju i različitim režimima istog, da ne bude previše nameštaja.
Fizionomija datog prostora je uticala i na funkcionalni raspored budućeg. Na samom ulazu se nalazi prijemni deo sa pultom i klupom u čijem produžetku je smeštena ordinacija za kvantnu medicinu koja je odvojena staklenom pregradom kako bi se nadomestio osećaj skučenosti u prostorijama, pošto nisu mnogo velike.
Po potrebi ordinacija se može vizuelno odvojiti zavesom. Ovi prostori se naslanjaju na dva kubusa, između kojih se formirao hodnik iz kog se pristupa sadržajima (masaža, multifunkcionalna soba, garderoba), a koji se završava slobodnostojećim lavaboom koji nagoveštava da se na kraju nalaze toalet i tuš.
Materijalizacija kubusa doprinosi ukupnom utisku prostora. Jedan je smiren, sveden, obložen panelima od furniranog medijapana, dok je drugi prosvetljen sa različitim režimima osvetljaja u zavisnosti od potrebe i želje korisnika.
O MIKROCEMENTU
Kao što smo već naglasile, osvetljenje je imalo ključnu ulogu u prostoru, te smo se trudile da sve ostalo bude svedeno. Zbog toga je mikrocement bio idealna opcija za završnu obradu podova. Zbog načina nanošenja omogućava da se postigne kontinualni, monolitni izgled poda bez (ili sa vrlo malo) fuga sto je nama u ovom slučaju bila vizuelno prihvatljivija opcija u odnosu na keramiku npr. imale smo mogućnost da istražujemo boje i nijanse dok nismo postigle željeni utisak pošto tu ne postoje ograničenja. Zbog mogućnosti nanošenja mikrocementa i na zidne površine izbegle smo postavljanje sokli već je taj prelaz iz poda na zid monolitna površina. Karakteristike kao što su otpornost na habanje, vlagu i mokro brisanje su važne za javne prostore zbog održavanja, pa je to bio razlog više da se odlučimo za ovaj tip završne obrade poda.
- Autor projekta: Studio Fluid
- Projektni tim: Nevena Pivić, Vanja Otašević,
- Zorana Vasić, Tijana Vitomir
- Naziv projekta: Spa & Relax Center
- Lokacija: Trešnjinog cveta, Novi Beograd
- Godina projektovanja: 2022.
- Površina: 84 m2
- Fotografija: Jovana Rakezić