Japanski umetnik Motoi Yamamoto pronašao svoju idealnu podlogu u zrnu soli – njihovim milijardama i milijardama. Yamamoto postavlja so na podne površine, stvarajući izuzetno složene šare i pejzaže. Rezultat je prilično neverovatan i može biti dizajnerska optička iluzija ukoliko dovoljno dugo posmatrate pod. Priprema se sastoji iz skiciranja dizajna najsloženijih lavirinata koji se mogu zamisliti.
Slani projekat „Povratak u more“
Nakon svake izložbe, so se skuplja i vraća nazad u more. Oblik i rad nestaju, ali rastvorena so u morskoj vodi podržava život različitim stvorenjima.
Rođen 1966. godine u Hirošimi, japanski umetnik i vajar Motoi koristi so kao umetničku viziju svog života, već duži niz godina. Njegovim kolosalnim radovima su potrebne nedelje da bi se završili, a sama složenost radova zahteva neverovatno strpljenje i stabilnu ruku.
Na pitanje zašto koristi so, Yamamoto navodi sledeće:
„Čini se da so ima blisku vezu sa ljudskim čovečanstvom još odvajkada. Osim toga, u Japanu je prisutna u kultu mtrvih. Naime, ožalošćeni se posipaju solju pošto napuste sahranu kako bi izbegli zlo.
Ovakav osećaj prema umetnosti Motoi je stekao nakon što je njegova sestra ozdravila od dugo lečene, teške bolesti. Kada bi razmišljao o njoj, stvarao bi umetnost koja odražava njegovu bol. Njegovi radovi su privremeni.
Simbolika dizajna
Spirala znači život, smrt i reinkarnaciju, i predstavlja trenutan život. „Vraćanje u more“ pokazuje kako lično umetničko delo može uključiti univerzalno značenje putem povratnih informacija publike. Svi grafički elementi ostaju snažno vezani za njegovo lično sećanje i životno iskustvo.