Kada pokušate da otvorite slavine tokom hladnog vremena i iz njih ne izlazi ništa ili samo kapljice vode, znači da su vaše cevi zamrznute i ako puknu vaš dom može postati poplavno područje u tren oka. Udahnite duboko, smirite se i pratite ove korake da ih otopite i izbegnete katastrofu.
Pozovite profesionalce
Ne oklevajte da pozovete vodoinstalatera, posebno ako ne možete da dođete do zamrznutih cevi. Ali ako je 6 ujutro, niko ne odgovara na vaš poziv i želite odmah da se pozabavite problemom, evo šta treba da uradite.
Otvorite slavine
Otvorite svaku zahvaćenu slavinu. Otvaranje protoka smanjuje pritisak na cevi — voda se širi kada se zamrzne, što može uzrokovati pucanje cevi. Kada cevi počnu da se tope, protok vode može pomoći da se proces otapanja ubrza.
Pustite vodu da kaplje
Nakon što se pozabavite ovim slavinama, dobra je ideja da pustite ostale slavine da kaplju, posebno one koje se nalaze unutar spoljašnjih zidova. Uostalom, ako su neke od vaših cevi zamrznule, dovoljno je hladno da su i druge cevi možda podložne zamrzavanju. Pustiti ih da kaplju pomaže u prevenciji ovog problema.
Zagrejte prostoriju
Povećajte temperaturu. Ako vaša kupatilo ima mali ugrađeni grejač ili podno grejanje, tim bolje. Pojačajte ih takođe.
Zagrejte celu cev
Ako primetite zamrznute cevi na spratu, pobrinite se da su i prostorije ispod (gde cevi prolaze kroz zid) dobro zagrejane. Povećajte temperaturu duž cele dužine cevi.
Ako imate podrum, nastavite da proveravate te cevi dok idete dole, jer mogu biti izložene. Dotaknite cevi i možda ćete pronaći zamrznuto mesto. Takođe možete videti mraz na tom delu.
Otpustite cev
Preporučuje se korišćenje grejača, fena za kosu ili tople krpe omotane oko cevi kako biste ih otopili. Ali ne koristite plamenik, grejač na naftu ili propan, roštilj ili bilo koji drugi uređaj s otvorenim plamenom. Ovi uređaji ne samo da mogu oštetiti cevi, već i izazvati požar u kući.
Proverite da li ima curenja
Kada se cevi počnu otapati, proverite da li ima curenja. Ako čujete curenje, isključite glavni ventil za vodu i pozovite vodoinstalatera. Ako ne čujete žubor vode, možete je proveriti pomoću vodomera.
Ako imate aparat za led, isključite ga
Uverite se da svi rezervoari za toalet prestanu da rade, zabeležite broj na mernom uređaju za vodu i postavite tajmer na 30 minuta. Tokom tog vremena ne koristite ni kap vode. Kada tajmer istekne, proverite da li je merni uređaj pokazao bilo kakvu potrošnju. Ako jeste, imate curenje- pozovite vodoinstalatera.
Šta ako cev pukne?
Ako cev pukne, isključite glavni ventil za vodu, odmah pozovite vodoinstalatera i osiguravajuću kompaniju, i obavezno napravite fotografije štete dok čekate dolazak vodoinstalatera.
Kako izbeći zamrzavanje cevi — Kratkoročna rešenja
Pronađite ventil za isključivanje glavne vodovodne cevi u vašem objektu. Ako dođe do curenja ili ako cev pukne, biće vam potrebno da je isključite.
Pazite posebno noću kada se očekuje da temperatura padne ispod nule. Preporučuje se konstantno održavanje temperature, malo viši računi su daleko bolja varijanta od troškova vodoinstalatera ili saniranje štete ukoliko vam cevi puknu. Shodno tome, držite termostat nekoliko stepeni iznad uobičajene temperature. Još jedan trik koji može pomoći je taj da pustite da voda iz slavine kaplje tokom noći.
Ostavite vrata ormarića ispod sudopera otvorena kako bi topli vazduh dopreo do cevi ispod sudopera.
Kako izbeći zamrzavanje cevi — dugoročna rešenja
Pobrinite se da je vaš dom pravilno izolovan. Neprijavljeni gosti poput glodara često uništavaju izolaciju za pravljenje gnezda u prostorima ispod kuće i na tavanima, pa proverite da li je vaša izolacija netaknuta pre nego što stigne hladno vreme.
Izolujte izložene cevi u prostorima poput garaža, prostora ispod kuće ili tavana.
Ispraznite creva i koristite ventile za isključivanje ili izlaze (ne one otporne na mraz) za spoljne slavine.
Razmislite o ugradnji pametnog termostata kako biste mogli da ga pratite i kontrolišete na daljinu.
Izvor teksta: houzz.com