Iako statistike pokazuju da je u urbanim sredinama, u našoj zemlji, broj provala pao za 15 odsto, između 2010. i 2020. godine, sve je više stambenih jedinica koje uvode video nadzor. Novoizgrađeni objekti podrazumevaju ovaj sistem zaštite, dok većina modernih kompleksa u centru Beograda ima i svoje obezbeđenje. Nije retkost ni da se građani odlučuju za video nadzor unutar svog doma, što im omogućava dodatni sloj sigurnosti, jer preko svog mobilnog telefona mogu pratiti svaki ugao svog stana, gde god da se nalaze. Sve ovo ukazuje na to da su i pored oštrijih zakona i pada broja provala grđani uplašeni za svoju bezbednost, ali i da moderan način života iziskuje dodatne tehnološke alate.
Tehnološki napredak transformisao je pristup sigurnosti
Tehnologija nije promenila samo način na koji komuniciramo, već je uticala na svaki segment naših života. Danas nam brojni gedžeti, aplikacije i uređaji pomažu pri kopivini, u obavljanju raznih kućnih poslova, u navigaciji prilikom vožnje. Ništa drugačije nije ni kada je bezbednost u pitanju, a to pokazuju i poslednja istraživanja – čak 62 odsto vlasnika nekretnina u Srbiji koristi bar jedan pametni uređaj za bezbednost, a predviđa se da će se taj procenat povećati na 75 odsto do kraja 2025. godine. Da su sigurnosni sistemi i aplikacije za nadzor postali sastavni deo naših života govori i to da su mnogi slučajevi krađa rešeni upravo uz pomoć snimaka sa privatnih nadzornih kamera. Čini se da je tehnologija donela veću bezbrižnost, jer uz pomoć najmodernijih sistema i senzora građani sada mogu posmatrati svoj dom u realnom vremenu, te tako i odragovati na vreme. Takođe, sve su popularniji biometrijski sistemi, kao i sistemi nadzornih kamera sa alarmima, koji automatski kroz notifikaciju javljaju građanima da se nešto sumnjivo dešava ispred njihovog doma.
Nove tehnologije su osmišljene tako da prepoznaju obrasce koji mogi biti signal opasnosti, a to je čini se ono što građanima uliva najveću sigurnost. Koliko smo se prilagodili digitalnom dobu pokazuju i podaci prema kojima sve više građana uvodi pametne brave, koje omogućavaju otključavanje i zaključavanje na daljinu ili uz pomoć biometrijskih podataka, što smanjuje rizik od neželjenih gostiju. Šta više, ugradnja ovih uređaja nije luksuz, jer su cene ovakvih sistema više nego pristupačne, posebno kada je u pitanju video nadzor.
Video nadzor – građani kažu provereno najefikasnija preventiva
Statistički podaci pokazuju da domovi sa video nadzorom imaju i do 3 puta manje šanse da budu meta provalnika, u poređenju sa onima bez nadzora. Čini se da je upravo taj podatak razlog za porast uvođenja video nadzora, naročito u urbanim sredinama, kao što su Beograd i Novi Sad. Na primer, samo u poslednjih nekoliko godina Beograd beleži pad kriminalnih radnji na javnim mestima i to za čak 25 odsto, pri čemu se veliki deo tog uspeha pripisuje upravo većem broju sigurnosnih kamera.
Video nadzor odavno više ne koriste samo kompanije, banke, restorani i institucije. U mnogim starijim zgradama, građani se udružuju i sami instaliraju video nadzor. Moderne stambene jedinice podrazumevaju video nadzor, ne samo sa spoljne strane zgrade, već sve češće i na svkom spratu, ali i u zajedničkim prostorijama.
Pojedinci koji uvode kamere unutar svog doma uglavnom kao razlog navode dodatnu sigurnost, ali i posmatranje svojih kućnih ljubimaca. Takođe, sve je popularnija i ugradnja dodanog video nadzora u automobilima, koja vlasnicima omogućava da u svakom trenutku sa svog mobilnog telefona provere da li je sve u redu sa njihovim vozilom.
Digitalno doba nudi opcije koje su do skoro bile rezervisane samo za industrijsku upotrebu – prepoznavanje lica, detekcija pokreta u specifičnim zonama, upozorenja u realnom vremenu. Video nadzor tako je za mnoge porodice u velikim gradovima postao provereno najefikasnija preventiva, a dodatno pruža mir i stvara osećaj kontrole.
Novi trendovi bezbednosti koji nas uskoro očekuju
Zapad, ali i Kina, odavno prednjače kada su u pitanju najmoderniji sigurnosni sistemi. Veštačka inteligencija koja prepoznaje sumnjive obrasce u ponašanju, uređaji koji međusobno komuniciraju i na taj način štite kuću čak i kad niko nije pristutan sve su popularniji. Video nadzor igra ključnu ulogu u svemu, jer se prepoznaje jaka potreba za kontrolom kod ljudi, da u svakom trenutku provere stanje unutar svog doma. Moderni sistemi već sada su u stanju da automatski uključe svetla, zaključaju vrata, pošalju obaveštenja, ili kontaktiraju najbližu policijsku stanicu, pa se čini da smo, barem kada su nekretnine u pitanju, u budućnosti potpuno bezbedni.
Ovakvi sistemi sve se više prilagođavaju potrebama prosečnih korisnika – postali su dostupniji i jednostavni za postavljanje i upavljanje, te ne čudi da se sve više pojedinaca odlučuje za video nadzor i dodatne sisteme zaštite.