Uticaj podova na akustiku u prostorijama

Kao i svi drugi elementi, podovi, takođe, igraju vrlo značajnu ulogu u akustici prostora. Stoga upravo adekvatnim projektovanjem i izborom materijala možemo učiniti da se buka redukuje, a zvuk koji se prostire bude pravilan, odnosno da se ispune akustični zahtevi poželjni za prostore – u skladu s njihovim namenama.

Zvučna izolacija kao neophodnost u stambenim i poslovnim objektima

Prilikom projektovanja stambenog i poslovnog prostora posebno je važno obratiti pažnju i na zvučnu izolaciju kako bi se obezbedio komfor neophodan za svakodnevno obitavanje stanara i zaposlenih.

Naime, čak i obavljanje svakodnevnih aktivnosti, kao što su koračanje, pomeranje predmeta, rad uređaja, te i obični razgovori ili oglašavanje ljubimaca mogu ometati druge u našem okruženju, a u određenim radnim prostorima neretko se nalaze i mašine koje mogu proizvoditi buku. Naročit uticaj može imati buka koja dolazi spolja, od saobraćaja, preko graje dece, pa sve do muzike. Otuda je zvučna izolacija prostora veoma važna, njome se redukuje i eliminiše buka, a boravak u prostoru podiže na viši nivo. Takođe, na ovaj način se ni spoljno okruženje ne remeti zvukom koji dopire iznutra.

Pri projektovanju zvučne izolacije inženjeri i arhitekte posebnu pažnju posvećuju najpre nameni prostora jer upravo ona determiniše pojedinačne zahteve, tehnička rešenja, pa i izbor materijala.

Primera radi, kada su u pitanju obrazovne institucije, mora se stvoriti ambijent u kojem je učenje udobno, u firmama se mora osigurati produktivan rad, u bolnicama je pak poseban akcenat na miru koji iziskuju pacijenti, u stambenim prostorima neophodno je obezbediti tišinu radi odmora i uživanja u porodičnim aktivnostima.

Drveni podovi u umetničkim i kulturnim prostorima
Drveni podovi u umetničkim i kulturnim prostorima / foto: freepik.com

Zvučna izolacija nije deo samo jednog konstruktivnog elementa objekta, već nju treba uzeti u obzir i prilikom izgradnje ili oblaganja zidova, pri postavci podova, važna je i krovna konstrukcija, pažljivo se mora birati stolarija, bitni su sistemi klimatizacije i ventilacije, a katkad je relevantan i odabir nameštaja. Međutim, naš fokus je sada na izboru podnih obloga.

Spoljašnji i unutrašnji izvori buke

Zvuk se prostire po horizontali i vertikali, pri čemu možemo razlikovati udarnu buku, koja se prenosi konstrukcijom ili krtim materijalima, od prostorne buke koja se prenosi vazduhom.

U svakom slučaju, zvuci nastali unutar prostora mogu se podeliti na one koji nastaju usled mehaničkih aktivnosti, na primer pomeranjem nameštaja, upotrebom predmeta (usisivač, mikser itd.), dok imamo i one koji se prostiru kroz vazduh, kao što je govor ili zvuci čiji su izvori televizor i muzički uređaji. Bez obzira na izvor zvuka i njegovu kategoriju, odnosno, bilo da je reč o saobraćaju koji dolazi spolja, muzici iz obližnjeg kafića, liftu u zgradi ili glasnom razgovoru komšija, te lavežu pasa ili graji dece na igralištu, ili pak glasovima iz susedne prostorije, kancelarije, kupatila ili sobe, svi ovi zvuci mogu remetiti mir koji je potreban za odmor i rad.

O zvučnoj izolaciji najbolje je misliti pri početku izgradnje ili renoviranja prostora, te je adekvatno i pravilno projektovati, međutim, kada to nije slučaj, njome se moramo pozabaviti kad-tad.

Zvučna izolacija generalno redukuje buku i uticaje zvuka različitim materijalima, a postoji načelno više tehnika kojima se ona realizuje. Vrši se razdvajanje od zvučnog izvora, stvaraju se vazdušne barijere koje upijaju i usmeravaju zvuk, a katkad se koriste i strukture koje potpuno redukuju zvuk, što je na primer slučaj u muzičkim studijima, kada se kontrazvučnim talasima potpuno redukuje izvor zvuka.

Moderno uređenje enterijera, drveni pod
Moderno uređenje enterijera, tepih za trpezariju, drveni pod / foto: freepik.com

Izbor podova u zavisnosti od akustičnih performansi

Odabir podova je izuzetno važan za svaki objekat, bilo da je reč o privatnom, javnom, poslovnom ili objektu namenjenom za stanovanje.

Njihov izbor uslovljen je najpre namenom prostora, ali i ličnim preferencijama investitora i projektanata, ponekad i trenutnim trendovima. Ipak, kako svojom površinom dominiraju prostorom, moraju ispuniti niz različitih kriterijuma. Pored jedinstvenog vizuelnog utiska i estetskog aspekta, podovi treba da odgovore i nizom tehničkih svojstava, da budu izdržljivi, trajni, da se što je moguće lakše održavaju. Pojedini prostori podrazumevaju podove koji se odlikuju visokim stepenom toplotne i zvučne izolacije, nekad su vrlo važna antibakterijska ili antialergijska svojstva, a u prostorima gde se podovi mnogo eksploatišu, izuzetno je bitna mogućnost brze i jednostavne reparacije.

Kako se zvuk u prostoru ne prenosi samo kroz zidove i fasadne otvore, već zapravo i kroz podove, otuda podne obloge imaju veliku ulogu u obezbeđivanju poželjne i potrebne akustike prostora. Stoga njihov izbor mora biti i spram akustičnih zahteva određenih prostora. Ako već prilikom projektovanja nisu uzeti u obzir potrebni akustički parametri, nekad se i postojeći podovi mogu naknadno zvučno izolovati, čime se poboljšavaju njihove performanse i prostor čini udobnijim. Krajnji cilj zvučne izolacije podova jeste svakako sprečavanje dopiranja zvuka iz okolnih prostora, ili se pak okolni prostori žele zaštititi od izvora buke, na primer od buke mašina koje se nalaze u nekom radnom prostoru.

Kada se postojeći podovi dodatno zvučno izoluju, to se čini na više načina, a suština jeste dodavanje zvukoizolacionog sloja. Ovaj sloj štiti od buke koja se širi prostorom, dok elastičnost, koja se dobija dodatnim slojevima, umanjuje dinamičan zvuk. Zvučna izolacija može se dodatno ugraditi na postojeći pod, a to je mogućno uraditi i bez većih intervencija. Naime, specijalne ploče i prostirke ugrađuju se ispod ili iznad podne obloge.